Znany ekonomista: krach na bitcoinie przygotuje grunt pod coś dużego

Wartości rynku kryptowalut znacznie spadła. Większość z coinów straciło aż 80 procent ich wartości sprzed kilku miesięcy. Ekonomista Tyler Cowen widzi w tym jednak pozytyw i czeka na… krach.

tyler cowenW artykule opublikowanym na stronie Bloomberga, Cowen, profesor na George Mason University, napisał, że krach cenowy może być korzystny dla rynku kryptowalut. Może bowiem przygotować grunt na coś dużego w przyszłości. Nawiązał przy tym do XIX-wiecznej bańki kolejowej i manii dotcomowej z 2000 roku:

„Akcje internetowe mocno spadły po [giełdowej] katastrofie dot-com w latach 2000-2002, ale to z kolei oczyściło [rynek] ze słabych firm i utorowało drogę do kolejnej rewolucji technologicznej, w tym powstania Amazon i Google.”

Czekamy na nowego Amazona

Wkrótce może więc czekać nas krach na rynku kryptowalut. Spadek cen walut cyfrowych i tokenów niekoniecznie oznaczać będzie jednak – zdaniem ekonomisty – „koniec technologii lub [spadek] jej znaczenia”.

Cowen zauważa, że kryptowaluty odnotowały wzrost wartości od zera do prawie 800 miliardów dolarów, co uczyniło ten rynek atrakcyjnym dla inwestorów. Teraz jednak jego zdaniem jest czas, by rynek przeszedł na „dietę”. „Koniec z łatwymi pieniędzmi” – bo tak określa w swoim tekście ICO. Ekonomista zauważa też, że spadek cen doprowadził do większej liczby dyskusji na temat tego, w jaki sposób uczynić kryptowaluty bardziej odpowiednimi, chroniąc przy tym fundusze inwestorów.

„Jesteśmy w punkcie, w którym kryptowaluty muszą w końcu udowodnić swoją społeczną wartość. Ale co to może oznaczać? Wyobraź sobie używanie kryptowaluty jako narzędzia do mikropłatności w Internecie. A może użyjesz blockchaina do zweryfikowania swojej tożsamości, zamiast informować kogoś nieznajomego przez telefon o czterech ostatnich cyfrach twojego numeru ubezpieczenia społecznego” – sugeruje Cowen.

Zadaje też otwarte pytanie o faktyczną naturę kryptowalut. Jeśli mają one być tylko „nowym złotem”, ich blask szybko zblednie.

„Pomyśl o bitcoinie i innych krypto-aktywach, jak o firmie, która w końcu otrzymuje wezwanie do zapłaty. Jestem lekko optymistycznie nastawiony, ale nadszedł czas, aby się podnieść lub zamknąć” – puentuje.

Podziel się wpisem

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.