Yuval Noah Harari pisze w swojej nowej książce o btc i blockchainie

Yuval Noah Harari, topowy historyk piszący książki także o przyszłości ludzkości, wspomniał w swojej nowej pozycji o bitcoinie i sieci bloków.

Yuval_Noah_HarariHarari zasłynął jako autor książki „Sapiens. Od zwierząt do bogów” (na rynku polskim pierwotnie wydanej jako „Od zwierząt do bogów”), która opisywała przeszłość ludzkości. Wśród podejmowanych tam tematów autor zastanawiał się m.in. nad naturą pieniądza. Zdecydował się nawet określić go jako „najbardziej uniwersalny i najbardziej skuteczny system wzajemnego zaufania, jaki kiedykolwiek wynaleziono”, ale też dopowiedzieć, że cała historia gospodarki to „taniec na linie”. Jego zdaniem pieniądz opiera się on na dwóch filarach: uniwersalnej wymienialności i uniwersalnym zaufaniu.

W swojej kolejnej książce „Homo Deus. Krótka historia jutra” Harari skoncentrował się na wizjach przyszłości. W nowej pozycji „21 lekcjach na XXI wiek”, odrobinę się cofa, bo zajmuje teraźniejszością. Wcześniejsze rozważania o pieniądzu aż prosiły się o zajęcie się tematem bitcoina, zaś problem zaufania blockchainem.

Każdy zwolennik kryptowalut z pewnością ucieszy się z lektury „21 lekcji…” czytając już pierwsze strony. W rozdziale dotyczącym wyzwań technologicznych, jakie stoją przed głównymi bohaterami książki – czyli de facto nami wszystkimi – historyk wskazuje na fakt, że bitcoin (a tym samym wszystkie waluty cyfrowe) i sieć bloków stanowią spore wyzwanie dla obecnych rządów.

21 lekcji na XXI wiekCo stanowi problem? Harari twierdzi (i chyba słusznie!), że obecne systemy demokratyczne nie nadążają za rozwojem technologii. Nie są przygotowane na „wstrząsy”, którymi są blockchain i sztuczna inteligencja (AI). Widzi rewolucyjny potencjał nowych rozwiązać. Bitcoin może – jego zdaniem – „całkowicie zreorganizować system pieniężny”. Może wymóc to całkowitą zmianę systemu podatkowego, zaś bitcoin wyprzeć w niektórych obszarach dolara czy inne waluty fiducjarne.

Oczywiście wątek bitcoina w książce Harari’ego jest krótki (bo nie o nim faktycznie ona jest), ale z pewnością i tak warto po nią sięgnąć z wielu innych powodów. Zwolenników kryptowalut może zaś ucieszyć fakt, że jeden z czołowych historyków i myślicieli pisze na temat walut cyfrowych i sieci bloków.

Podziel się wpisem

One thought on “Yuval Noah Harari pisze w swojej nowej książce o btc i blockchainie

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.