Wybory w USA uratują amerykańską gospodarkę i… jeden projekt blockchain?

Wybory średnioterminowe w USA nigdy nie stanowiły ważnego wydarzenia dla gospodarki tego kraju. Tym razem jest inaczej.

– Zgodnie z sondażami, całkowity bilans zysków i strat jest korzystny dla Demokratów, co może zablokować kolejne działania Donalda Trumpa – komentuje na Money.pl Piotr Jaromin, analityk XTB.

Prezydentura Trumpa oraz jego reformy budzą sporo kontrowersji na arenie międzynarodowej, ale też wewnątrz kraju. Wiele jednak wskazuje na to, że kolejne dwa lata jego rządów będą stały pod znakiem jeszcze bardziej zaciekłej walki politycznej. Demokraci będą teraz mogli blokować jego zaplanowane reformy. Same pomysły na gospodarkę prezydenta stanęły też pod ogromnym znakiem zapytania. Niektórzy sugerują nawet, że bank centralny nie odważy się na podwyżki stóp procentowych.

Rynek reaguje

Co ciekawe, znane już wyniki wyborów pozytywnie odbiły się notowaniach na Wall Street. Główne indeksy poszły w górę o ponad 2 proc. Choć takie ruchy mogą wzbudzać politowanie na twarzach inwestorów kryptowalutowych, na „zwykłej” giełdzie jest to rzadki wynik. Tego typu reakcji rynek nie odnotował po wyborach od 1982 roku!

trump amerykaW kontekście wizerunku Trumpa, zaskakuje też jego reakcja na wyniki wyborów. Prezydent  przyznał, że jest gotowy na współpracę z Demokratami. Uzyskana jednak przez jego oponentów większość w Izbie daje im pełną swobodę i silną broń w walce z obecnym lokatorem Białego Domu. Naiwne byłoby sądzić, że nie będą oni chcieli z tego skorzystać…

Obecne zachowanie rynku z jednej strony może dziwić, z drugiej pokazuje, że rynek jest w dużej mierze za Demokratami lub – mówiąc inaczej – jest przeciwko działaniom Trumpa.

Obecna porażka Republikanów jest ciekawa o tyle, że można wpisać ją w trend (na razie nieśmiałego) odchodzenia wyborców od prawej strony sceny politycznej. Wielu polskich obserwatorów uważało, że sukces Andrzeja Dudy w wyborach prezydenckich był pewnym preludium zwycięstwa Donalda Trumpa. Choć może wydawać się to przesadzone, wyniki ostatnich wyborów samorządowych w Polsce też nie są z pewnością w pełni satysfakcjonujące dla strony prawicowej.

Co to ma do Blockchain?

Okazuje się, że wybory w USA były też zbawienne dla Augur – blockchainowej platformy predykcyjnej. Wielu obserwatorów rynku wieszczyło jej już rychły upadek z powodu odpływu użytkowników. Wybawienie przyszło jednak ze strony osób zainteresowanych wynikiem wyborów.

Istniejący na Augur rynek “Która partia będzie rządzić po wyborach w USA w 2018 roku?” był warty 3 517 etherów (czyli prawie 727 000 dolarów) i tym samym pobił rekord zakładu “Czy cena Ethereum przekroczy 500 dolarów na koniec 2018 roku?”, który był przez wiele miesięcy liderem na platformie.

Na sukces Demokratów stawiało aż 66% ankietowanych.

Podziel się wpisem

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.