Wprowadzenie Ethereum i przerwa techniczna

Mamy dla was wspaniałą wiadomość. Na Bitmarket.pl od dziś będziecie mogli handlować Ethereum!

W dniu dzisiejszym planujemy przerwę techniczną od godziny 22:00 do maksymalnie 00:00.
Podczas przerwy zostaną dodane rynki ETH/PLN oraz ETH/EUR.

 

Czym jest Ethereum?

Powiedzenie, że to druga pod względem popularności i kapitalizacji kryptowaluta to spłycenie tematu. Jest to bowiem stworzona przez Vitalika Buterina platforma do tworzenia zdecentralizowanych aplikacji.

Trochę historii i dat

Cofnijmy się do roku 2013.Niespełna 20-letni Vitalik Buterin, będąc w wieku, w którym większość młodych ludzi dopiero wyrasta z marzeń o byciu muzykiem rockowej kapeli, zaczyna budować swoją karierę programisty. I robi to w bardzo odważny sposób, bo wymyślając iście rewolucyjną platformę. Będąc związanym ideologicznie z Bitcoinem jako pewną ideą i znając zalety technologii Blockchain, Buterin przygotował koncepcję całego  systemu, który umożliwiłby zbudowanie zdecentralizowanych aplikacji oraz zawieranie inteligentnych kontraktów. W realizacji pomysłu pomógł mu m. in. Joseph Lubin z Ethereum Switzerland GmbH, firmy odpowiedzialnej za zaprojektowanie samej sieci.

Co jest bardzo ciekawe, w całej historii to fakt, że całe przedsięwzięcie zostało sfinansowanie w 2014 r. w ramach dość nietuzinkowej jak na owe czasy (teraz wyobraźcie sobie, jak wiele zmieniło się przez te 4 lata!) akcji crowdfundinowej. Dziś pojęcie Initial Coin Offering (w skrócie ICO) robi oszałamiającą karierę, niewiele mniejszą niż Blockchain czy krypowaluty. Zebrane środki wystarczyły na stworzenie platformy i powiązanego z nią tokenu – Ether (ETH) – oraz jego debiut na giełdach w lipcu 2015 roku.

Podróż na Księżyc

Choć popularne „to the moon!” odnosi się najcześciej do bitcoina, obserwacja kursu ETH również może nasunąć skojarzenia z lotem rakietą w kosmos. Zaraz po pojawieniu się na giełdach token nie dał może i swoim inwestorom wstrząsających zysków, ale już w grudniu 2016 roku za 1 ETH 7–8 dolarów. Początkiem 2017 r. kurs nadal stabilnie szedł w górę. 12 marca przebił barierę 20 dol. i w ciągu kilkunastu następnych dni token dosłownie wyleciał w przestrzeń kosmiczną do 45 dol.24 marca przebił psychologiczną barierę 50 dol. Początkiem stycznia 2018 r. Ether kosztował tyle, co dawne ATH BTC – ponad 1300 dol. Mimo pęknięcia bańki dziś nadal jest cena może imponować w porównaniu z rokiem 2017 i poprzednimi latami. Co jednak ważne, projekt nadal jest rozwijany i może w dalszej przyszłości jeszcze nie raz zaskoczyć w kwestii kursu na wykresie.

Kontrowersje

W związku z tym, że chcemy byście świadomie inwestowali, warto wspomnieć też o kontrowersjach wokół Ethereum. Po pierwsze, niektórzyspecjaliści krytykują projekt za pewną centralizację. Uważają, że jego stopień decentralizacji jest tak niski przez fakt możliwości zmowy między grupami górników, którzy mogliby manipulować siecią (co kłóci się z zajadłą walką Buterina z centralizacją, o czym na samym dole).

Oprócz tego to społeczność Ethereum pokazało światu idee hard forków. Miało to miejsce 20 lipca 2016 r. (kolejna data do zapamiętania!) Jaka była geneza? Przypomnijmy. Otóż, jeden z  użytkowników wykorzystując lukę w kodzie powiązanego z Ethereum projektu DAO, wygenerował kontrakt, który dał mu dostęp do 3,6 mln ETH. Czyli do – bagatela! – ponad 1/3 wykopanych już przez górników tokenów.

Jak wybrnąć z sytuacji? Sytuacja była trudna zarówno dla inwestorów DAO, ale też całego Ethereum. Osoba, która weszła w posiadanie takiej liczby ETH, po przejściu na system POS miałaby dużą kontrolę nad projektem. Nie wspominając już o tym, jakie skutki wywołałoby sprzedanie na giełdach takiej ilości tokenów platformy.

I właśnie chyba to ostatnie przesądziło o hard forku. Jego skutkiem było co prawda odebranie znalazcy luki środki i oddanie inwestorom żetonów DAO, ale też powstanie drugiej waluty Ethereum Classic, która zaczęła żyć własnym życiem – była notowania na giełdach, itd.

W tym momencie Ethereum zmieniło nieodwracalnie świat kryptowalut pokazując, że każdą transakcję w Blockchain można teoretycznie (i jak się okazało praktycznie) odwrócić. Puryści mogli w tym momencie przekląć projekt na wieki.

Czy wiesz, że…

– Vitalik Buterin jest zagorzałym przeciwnikiem scentralizowanych giełd? W czasie jednego z ostatnich wywiadów życzył im, by… „spłonęły w piekle”.

– Zamieszanie wokół hard forka ETH wywołało w środowisku walut cyfrowych niemal dyskusje nad filozofią istoty kryptowaluty. Zastanawiano się nad tym, czy dzieło Buterina można jeszcze określać tym mianem.

 

 

Spodobał Ci się ten artykuł? Zarejestruj się na BitMarket teraz i zacznij handlować kryptowalutami!

Podziel się wpisem

2 thoughts on “Wprowadzenie Ethereum i przerwa techniczna

 • 31 lipca 2018 at 04:43
  Permalink

  Wiem, że na to pytanie nie da sie udzielić jednoznacznej odpowiedzi, ale jakie działania powinna podjąć społeczność skupiona w okół danej kryptowaluty, by liczyć na dodanie owej kryptowaluty do waszej giełdy?

  Reply
 • 1 sierpnia 2018 at 02:00
  Permalink

  To gdzie są te rynki ETH?

  Reply

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.