Województwo warmińsko-mazurskie będzie miało własny token

Województwo warmińsko-mazurskie przygotowało specjalną strategię obejmującą okres do roku 2025. Opiera się ona na trzech płaszczyznach rozwoju obejmujących: ludzi, gospodarkę i relacje między człowiekiem a gospodarką. Częścią planu jest także powstanie lokalnego tokenu CoperniCoin.

Twórcy projektu pokładają z nim spore nadzieje:

„Blockchain od kilku lat realnie zmienia świat, a według prognoz wielu ekspertów rozwiązania oparte o tą technologię mogą znacząco wpłynąć nie tylko na świat technologii, ale też na funkcjonowanie instytucji finansowych, państw i polityki. Podstawową cechą blockchaina jest „niezaprzeczalność” – w praktyce oznacza to, że raz zapisana informacja pozostaje niezmieniona na zawsze, a żadnego wcześniej wprowadzonego zapisu nie da się usunąć ani sfałszować. Wszystko dzięki temu, że komunikaty o nowych zdarzeniach wysyłane są jednocześnie do wszystkich uczestników systemu. Wymagane jest przy tym dostosowanie się do określonych reguł wynikających z dynamicznie zmieniających się warunków panujących w systemie.”

Token Kopernika

Powyższego znaczenia blockchaina nie musimy chyba tłumaczyć naszym czytelnikom. Warto jednak pochwalić lokalne władze za odważne podejście do tematu. Samorząd Województwa podjął decyzję o wygenerowaniu tokenu okolicznościowego – CoperniCoin. „Jego emisję oparliśmy o platformę Waves – tłumaczą twórcy – Braliśmy pod uwagę wiele czynników m.in. związanych z kosztem obsługi, stabilności oraz szybkości działania. Platforma Waves to generacja 2+, gdzie transakcje są potwierdzane przez węzły co wpływa na koszt obsługi. Braliśmy pod uwagę również „efekt” ekologiczny, ze względu na niewykorzystywanie tzw. koparek, które generują duże zużycie energii, w celu potwierdzenia transakcji, jak w przypadku innych rozwiązań.”

Po co jednak województwu taki token? Ponownie oddajmy głos autorom:

„CoperniCoin będzie jednym z elementów agregujących wiele obszarów związanych z promocją atrakcji turystycznych regionu. Będzie go można zdobyć poprzez aktywności w wielu obszarach m.in. udział w konkursach tematycznych, grach terenowych, w wybranych wydarzeniach, a także odwiedzając wybrane atrakcje turystyczne. Zebrane tokeny będzie można wymienić na nagrody rzeczowe, zniżki na bilety czy też inne usługi. Jednak, aby w pełni wykorzystać możliwości CoperniCoin, jesteśmy w trakcie budowy dedykowanej platformy wymiany na nagrody oraz sieci partnerów chcących wejść we współpracę.”

Token ma mieć premierę na specjalnej konferencji 19 lutego.

Podziel się wpisem

One thought on “Województwo warmińsko-mazurskie będzie miało własny token

  • 15 lutego 2019 at 18:06
    Permalink

    Pomorskie tzn. konkretnie Kaszubi mają swojego coina już od prawie 5 lat. Z tą różnicą że nie jest to token na jakiejś platformie, tylko normalna kryptowaluta.

    Reply

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.