W USA giełdy kryptowalut zakładają organ samoregulacji dla rynku

Giełdy kryptowalut takie jak Gemini, Bitstamp, Bittrex i bitFlyer ogłosiły utworzenie organizacji, która ma zająć się samoregulacją rynku cyfrowych aktywów. 

Cele

Nowa grupa stawia sobie ambitne cele. Chce pomóc inwestorom w lepszym zrozumieniu rynku kryptowalutowego, pracować nad sformułowaniem standardów branżowych i doprowadzić w konsekwencji do samoregulacji rynku.

Pierwsze spotkanie nowo utworzonego zespołu ma się odbyć we wrześniu tego roku.  Ponoć inspiracją do jego powstania była sytuacja na rynku papierów wartościowych. Tam giełdy mają własne organizacje, które wymyślają wspólne standardy i solidarnie odpowiadają wobec organów regulacyjnych. Nowa grupa mogłaby działać jako odpowiednik tego typu podmiotów dla świata kryptowalut „wymyślając najlepsze praktyki dla branży, szukając sposobów na zwiększenie płynności i wyeliminowanie manipulacji na rynku.”

Stowarzyszenie zostało założone przez cztery giełdy kryptowalutowe z USA: bitFlyer, Gemini, założone w 2014 roku przez braci Winklevoss, Bitstamp oraz Bittrex.

Co może wydawać się zaskakujące, jedna z największych amerykańskich giełd, Coinbase, nie jest częścią grupy i odmówiła komentarza w sprawie inicjatywy.

Japonia

Podobny pomysł, jak firmy amerykańskie, miało szesnaście japońskich giełd kryptowalut. W 2018 r. postanowiły one zjednoczyć swoje siły i założyć„organizację ds. samoregulacji”. Jednym z ich głównych celów jest nadal próba wypracowania wspólnych standardów poprawy bezpieczeństwa funkcjonowania platform kryptowalutowych w ich kraju.

Inicjatywa była odpowiedzią na styczniowy atak hakerski na jedną z największych w Japonii giełd, Coincheck, w wyniku której cyber-przestępcom udało się ukraść platformie ponad 500 milionów jednostek tokenu NEM o ówczesnej równowartości ok. 550 mln. dolarów.

Cudze chwalicie, a swego nie znacie?

Warto przy tej okazji przypomnieć o „kanonie dobrych praktyk” dla polskich firm kryptowalutowych, który powstał w 2017 r. i został podpisany m.in. przez Bitmarket. Ze szczegółami polskiego dokumentu można zaznajomić się na stronie Polskiego Stowarzyszenia Bitcoin w sekcji Dokumenty.

 

Podziel się wpisem

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.