Uwierzytelnianie dwuskładnikowe (2FA)

Co to jest uwierzytelnianie dwuskładnikowe?

Uwierzytelnianie dwuskładnikowe to dodatkowe zabezpieczenie logowania do twojego konta. Polega ona na zainstalowaniu na twoim urządzeniu przenośnym (zwykle telefonie) oprogramowania które wyświetla kod potrzebny do zalogowania. Kod ten zmienia się co jakiś czas, tak więc nawet jeśli ktoś pozna kod jakim posłużyłeś do logowania, za chwilę ów kod przestanie być ważny.

Dzięki temu dodatkowemu zabezpieczeniu osoba niepowołana nie może zalogować się na twoje konto nawet jeśli pozna twoje hasło. Musiałaby bowiem uzyskać dostęp także do twojego telefonu. Dzięki temu że proces logowania na konto przeprowadzany jest z użyciem dwóch różnych urządzeń (komputer do wpisywania hasła, i telefon do generowania kodów) twoje konto jest znacznie lepiej zabezpieczone.

Jak włączyć uwierzytelnianie dwuskładnikowe?

Aby włączyć tę metodę zabezpieczenia konta, należy po zalogowaniu kliknąć odnośnik „Konto” a następnie przycisk „Włącz uwierzytelnianie dwuskładnikowe”. Wyświetlony zostanie kod, który należy wpisać na swoim telefonie. Aplikacja w telefonie wygeneruje w odpowiedzi kod uwierzytelniający, który należy wpisać z powrotem na stronie internetowej, aby potwierdzić prawidłowe skonfigurowanie telefonu. Po przeprowadzeniu tej procedury uwierzytelnianie dwuskładnikowe zostanie włączone.

Przed włączeniem uwierzytelniania dwuskładnikowego należy zainstalować w telefonie aplikację Google Authenticator lub kompatybilną.

Aplikacja Google Authenticator do uwierzytelniania dwuskładnikowego dostępna jest na następujące platformy:

  • Android
  • iOS
  • Windows Phone
  • BlackBerry
  • Java (J2ME)

Odnośniki do pobrania aplikacji na wymienione platformy dostępne są w naszym serwisie po wybraniu opcji „Włącz uwierzytelnianie dwuskładnikowe”.

Jakie operacje są zabezpieczone za pomocą uwierzytelniania dwuskładnikowego?

W tej chwili kod uwierzytelniający potrzebny jest do wykonania następujących operacji:

  • Logowanie do konta.
  • Wypłata środków.
  • Zmiany hasła.

Dlaczego kod uwierzytelniajacy nie działa?

Kody uwierzytelniające są generowane na podstawie bieżącej daty i godziny. Dlatego też twój telefon musi mieć właściwie ustawiony czas. Jeśli czas w telefonie będzie niewłaściwy, kody nie będą działać.

Najlepszym rozwiązaniem jest włączenie w ustawieniach telefonu synchronizacji czasu z siecią komórkową, co zapewni że czas zawsze będzie aktualny.

Czy mogę wyłączyć uwierzytelnianie dwuskładnikowe?

Tak, w każdej chwili można wyłączyć uwierzytelnianie dwuskładnikowe poprzez kliknięcie odnośnika „Konto” a następnie „Wyłącz uwierzytelnianie dwuskładnikowe”.

Zgubiłem telefon, jak wyłączyć uwierzytelnianie dwuskładnikowe?

Jeżeli straciłeś dostęp do aplikacji służącej do uwierzytelniania dwuskładnikowego na Twoim koncie, możesz awaryjnie wyłączyć tą funkcję przesyłając z adresu mailowego przypisanego do Twojego konta w serwisie BitMarket zgłoszenie na adres [email protected] zawierające selfie z dokumentem tożsamości
– zdjęcie zawierające Twoją twarz wraz z dokumentem tożsamości oraz kartka z aktualną datą zawierająca dopisek: „Wyłączenie uwierzytelniania dwuskładnikowego w serwisie BitMarket.pl”. Selfie musi być kolorowe, a informacje na dokumencie – wyraźnie widoczne.

 

 

 

 

Podziel się wpisem

One thought on “Uwierzytelnianie dwuskładnikowe (2FA)

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.