Ukraina chce regulować kryptowaluty

Rada Stabilności Finansowej Ukrainy poparła koncepcję regulacji kryptowalutowych autorstwa Timura Khromaeva, szefa Krajowej Komisji Papierów Wartościowych i Giełd (NSSMC).

Według Khromaeva kryptowaluty i tokeny mają być uznane za instrumenty finansowe. Regulacje mają ustanowić także role i funkcje organów rządowych w kwestii kontroli nad rynkiem walut cyfrowych.

Budowanie konsensusu

Rada Stabilności Finansowej jest odpowiednikiem polskiego KNF. Składa się z prezesa Narodowego Banku Ukrainy, Ministra Finansów, szefów Krajowej Komisji Papierów Wartościowych i Giełd oraz Krajowej Komisji ds. Regulacji Rynku Usług Finansowych oraz Dyrektora Zarządzającego Funduszu Gwarancji Depozytowych. Głównym zadaniem organu jest wykrywanie i minimalizowanie zagrożeń dla stabilności krajowego systemu finansowego i bankowego. Decyzje podejmowane przez radę są jednak tylko zaleceniami.

Khromaev twierdzi, że powyższa decyzja Rady jest „ważnym, pierwszym krokiem w budowaniu konsensusu pomiędzy agencjami rządowymi i regulatorami finansowymi”. Szef NSSMC dodał, że ramy mają na celu zapewnienie przejrzystości i wysokiego poziomu interakcji między „inwestorami a uczestnikami rynku”.

Bitcoin częścią gospodarki

 Koncepcja uznania kryptowalut za instrumenty finansowe została zasugerowana przez NSSMC niedawno, bo w maju 2018 r. Sam Khromaev podkreślił wtedy konieczność prawnego uregulowania kryptowalut i określenia stanowiska organów nadzoru finansowego do cyfrowych monet. Według przewodniczącego Komisji rozwijający się przemysł blockchainowy spowodował, że rynek bitcoina i jego pochodnych stał się już „integralną częścią stosunków gospodarczych i finansowych”.

W ubiegłym miesiącu Państwowa Specjalna Służba Łączności Ukrainy ujawniła, że ​​nie planuje regulować wydobywania kryptowalut. Urząd stwierdził tym samym, że ​​nie zamierza wprowadzać licencji na mining. Gdyby decyzja była inna, oznaczałoby to, że jest to nowy, szczególny rodzaj działalności gospodarczej. Tym samym kopać waluty cyfrowe może na Ukrainie nadal każdy i to bez rejestracji firmy.

 

Spodobał Ci się ten artykuł? Zarejestruj się na BitMarket teraz i zacznij handlować kryptowalutami!

Podziel się wpisem

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.