Ukraina chce regulować kryptowaluty

Ukraiński parlament ma analizować alternatywny projekt ustawy o kryptowalutach. Proponowane przepisy oferują zamrożenie pobierania podatków od zysków uzyskanych przez inwestorów kryptowalutowych do 2030 roku. 

Poseł Yuriy Derevyanko, członek antykorupcyjnego Ruchu Nowych Sił założonego w 2017 roku przez byłego gruzińskiego polityka Micheila Saakaszwilego, przedstawił swoją wersję ustawy.

„Projekt ustawy przewiduje zwolnienia podatkowe dla wszystkich uczestników rynku kryptowalutowego do dnia 31 grudnia 2029 r.” – stwierdza Derevyanko. Następnie wyjaśnił znaczenie takiej decyzji dla ukraińskiej gospodarki:

„Uważam, że musimy nałożyć moratorium na opodatkowanie obszaru [krypto] przez następne 10 lat, musimy uregulować i zalegalizować ten segment, który stanie się motorem nowej gospodarki.”

Alternatywna ustawa, zarejestrowana 27 września, oferuje nieco inne definicje kryptowalut, blockchain, miningu i tokenów. Zgodnie z dokumentem, zwolenienia podatkowe będą dotyczyć wszystkich dochodów z transakcji kryptowalutowych zarówno dla osób fizycznych, jak i podmiotów.

W kontrze

Dokument Derevyanko stoi w kontrze do głównego projektu, który przedstawiło na początku września kilku posłów partii prezydenta Petra Poroszenki. Główna różnica między tymi dwoma ustawami polega na ich podejściu do opodatkowania. Pierwszy projekt oferuje pięcioprocentowy podatek dla osób fizycznych i prawnych działających przy użyciu wirtualnych aktywów walutowych, takich jak krypto-monety i tokeny. Od 1 stycznia 2024 roku podatek od przychodów z działalności kryptowalutowej wzrośnie do 18 procent. To, jak stwierdza dokument, może pomóc Ukrainie pozyskać dodatkowe 1,27 miliarda hrywien (43 miliony dolarów) do budżetu w latach 2019-2024.

Ukraina a krypto

Ukraina wielokrotnie wyrażała chęć stworzenia krajowej cyfrowej waluty powiązanej z lokalną walutą (hrywną).

Projekt ustawy o kryptowalutach zawiera także przepisy dotyczące walki z praniem pieniędzy, finansowania terroryzmu i innych działań przestępczych.

 

Spodobał Ci się ten artykuł? Zarejestruj się na BitMarket teraz i zacznij handlować kryptowalutami!

Foto: PixaBay.com

 

Podziel się wpisem

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.