Tylko 30% Rosjan uważa BTC za kiepską inwestycję

Nowe badanie opinii publicznej w Rosji pokazało, że tylko jedna trzecia Rosjan nie uważa ​​bitcoina (BTC) za opłacalną inwestycję. Ten wynik jest ciekawy zwłaszcza teraz, gdy pojawiły się teorie o tym, że rosyjscy oligarchowie wykupują BTC, aby ominąć sankcje ze strony USA.

Rosyjskie Centrum Badań Opinii Publicznej (VCIOM) opublikowało wyniki badania na temat bitcoina. Zgodnie z nimi, tylko 36 procent z 1600 uczestników ankiety twierdzi, że inwestycja w bitcoina jest nieopłacalna. Z drugiej strony media piszą o tym, że rosyjscy oligarchowie gromadzą miliardy dolarów w bitcoinach. Co ciekawe, według badania tylko około dwóch procent respondentów przyznało, że kiedykolwiek kupiło wirtualną walutę.

Sankcje a popularność BTC

Warto również zauważyć, że od czasu nałożenia na Rosję sankcji ze strony USA w 2014 r. rubel spadł o ok. 50 procent w stosunku do dolara. Z drugiej strony bitcoin w takim samym okresie rósł.

Zgodnie z trendem obserwowanym w innych badaniach ponad połowa respondentów stwierdziła, że ​​ma pewną wiedzę na temat bitcoina. Dokładnie aż 56 procent Rosjan wie coś nt. kryptowaluty. Co znamienne to taki sam wynik jak w badaniu z 2018 roku opublikowanym przez tą samą organizację. Ponadto 74 procent stwierdziło, że słyszało o terminie „bitcoin”, ale tylko dziewięć procent przyznało, że ma większą wiedzę w tej kwestii.

Podobnie jak w innych krajach, takich jak Korea Południowa, milenialsi są bardziej skłonni interesować się kryptowalutami. Najwięcej zwolenników e-waluta ma w Moskwie i Petersburgu.

Rosja a BTC

Jak dotąd rząd nie wydał żadnych przepisów dotyczących kryptowalut. Dzisiaj handel BTC w kraju nie jest nielegalny. Tymczasem Duma Państwowa jest w trakcie ustanawiania ram prawnych dla rynku cyfrowych walut i blockchaina.

Przypomnijmy, że tydzień temu rosyjski ekonomista Vladislav Ginko, pracownik Rosyjskiej Prezydenckiej Akademii Gospodarki Narodowej i Administracji Publicznej (RANEPA), stwierdził, że niektóre firmy i bogaci Rosjanie kupili bitcoiny za około 8,6 miliarda dolarów. Specjalnie dla portalu Bitcoinist powiedział, że:

“BTC kupiły rosyjskie firmy i zamożni Rosjanie. Nie ma bezpośredniego zaangażowania [w to] państwa rosyjskiego, ale niektórzy kupujący bitcoiny oczekują, że sankcje [ze strony] USA uniemożliwią normalne transakcje międzynarodowe, więc kupują bitcoiny jako sposób na obejście amerykańskich ograniczeń.”

Podziel się wpisem

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.