Teoria spiskowa: wzrosty na BTC to dzieło Rosjan?

Ostatnie 2 dni stoją pod znakiem wzrostów na BTC. Czy to długo już oczekiwany początek hossy? A może to dzieło… Rosjan? Tak, nie rejestrujcie odbiorników. I taka teoria się pojawiła!

Wczoraj kapitalizacja rynkowa BTC wzrosła o ok. 10 mld USD. Prawdopodobnie jest to efekt tego, że inwestorzy długo czekali na pierwszy sygnał do wzrostów. To jednak wersja dla osób kochających racjonalność. Okazuje się, że za nową falą hossy mogą stać Rosjanie.

To robota Ruskich!

Takiego zdania jest rosyjski ekonomista Vladislav Ginko, pracownik Rosyjskiej Prezydenckiej Akademii Gospodarki Narodowej i Administracji Publicznej (RANEPA), który twierdzi, że niektóre firmy i bogaci Rosjanie kupili bitcoiny za około 8,6 miliarda dolarów. Specjalnie dla portalu Bitcoinist powiedział, że:

“BTC kupiły rosyjskie firmy i zamożni Rosjanie. Nie ma bezpośredniego zaangażowania [w to] państwa rosyjskiego, ale niektórzy kupujący bitcoiny oczekują, że sankcje [ze strony] USA uniemożliwią normalne transakcje międzynarodowe, więc kupują bitcoiny jako sposób na obejście amerykańskich ograniczeń.”

Sam podaje właśnie kwotę 8,6 mld USD jako sumę, za którą jego krajanie nabyli kryptowaluty. Jest ona bliska do wartości, o ile podniosła się cała kapitalizacja rynku BTC. Mało tego, kwota 10 mld USD pojawiała się już wcześniej w jego wypowiedziach. Parę miesięcy temu sugerował, że Kreml chce zainwestować 10 miliardów dolarów w bitcoiny.  Został wtedy wyśmiany przez urzędników, według których jest to „mało prawdopodobne w ciągu najbliższych 30 lat”.

Bańka pod rosyjsku

Teraz Ginko uważa, że jednak Rosjanie będą uciekać w BTC w obawie przed sankcjami ze strony USA. Kryptowaluta pomoże im w dokonywaniu transakcji międzynarodowych, nawet jeśli USA całkowicie zablokują wymianę handlową za pomocą rubli.

Ekonomista widzi w tym szansę dla BTC. Uważa, że wzrost rosyjskiego zainteresowania kryptowalutą może nas doprowadzić do silnych wzrostów. Jego zdaniem całkiem realne są nawet wartości… 2 mln USD za 1 BTC. Dziś brzmi to nierealnie, ale jeśli Rosja faktycznie zacznie przerzucać swój kapitał na ten rynek, możliwe są ogromne skoki kursu.

Podziel się wpisem

4 thoughts on “Teoria spiskowa: wzrosty na BTC to dzieło Rosjan?

 • 3 kwietnia 2019 at 15:59
  Permalink

  Wy tak serio? Waszym zdaniem sumaryczna ilość dobra na rynku przemnożona przez cenę ostatniej transakcji (kapitalizacja) ma cokolwiek wspólnego z kwotą jaką ktoś wydatkował na swoje zakupy? Serio?
  Polecam choć liznąć podstawy podstaw ekonomii, a przede wszystkim zastosować się do złotej myśli pani przedszkolanki, by nie używać pojęć, których znaczenia się nie rozumie.

  Reply
  • 23 kwietnia 2019 at 19:39
   Permalink

   Przecież to uproszczenie – jak najbardziej uzasadnione w tego typu tekstach. Ten serwis przecież bardziej skierowany jest do Google, niż do realnych użytkowników.

   Reply
 • Pingback:Amerykanie kupują BTC w obawie przed działaniami FED? - Atlas

 • Pingback:Tylko 30% Rosjan uważa BTC za kiepską inwestycję - Atlas

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.