Szwedzki bank centralny walczy o gotówkę!

Szwedzki bank centralny – Rikisbank – rozpoczął kampanię w obronie swojego „produktu” – papierowego pieniądza. Instytucja chce wymóc na rządzie to, by wszystkie banki komercyjne miały obowiązek przyjmowania gotówki. Jego przedstawiciele chcą także wskazania podmiotów, które nie będą mogły odmówić akceptowania takiej formy płatności.

Szwecja w historii ludzkości zapisała się jak na razie jako jedno z najbardziej postępowych państw pod kątem technologii pieniądza. “Europejską kolebką pieniądza papierowego stała się Szwecja” – czytamy na stronie NBP. Mało tego, od paru lat mówi się także, że to u Skandynawów wyeliminuje się gotówkę i tym samym staną się oni światowym pionierami w tym zakresie. Potwierdzają to liczby. W ciągu ostatnich 8 lat udział transakcji detalicznych  zawartych za pomocą „zwykłych” pieniędzy spadł z 40 proc. do 13 proc. Można więc wyliczyć, że do 2030 r. Szwecja może stać się pierwszym na świecie bezgotówkowym krajem.

Nie poddamy się bez walki!

Jednak bank centralny tego kraju nie podda się chyba bez walki. W czerwcu br. Komitet Riksbanku, przygotował specjalny raport dotyczący problemu bezpiecznego dostępu do gotówki. Zawarto w nim tezę, by większość dużych instytucji bankowych miała jednak obowiązek obsługi transakcji gotówkowych.

22 października 2018 r. Riksbank opublikował odpowiedź na przygotowane przez jego specjalistów pomysły. Instytucja oczekuje teraz, że powstaną regulacje chroniące gotówkę. Chce m.in. powstania nakazu obsługi transakcji gotówkowych dla instytucji oferujących rachunki płatnicze. W dokumencie napisano:

„Ten obowiązek powinien być traktowany jako część licencji pozwalającej na prowadzenie biznesu. Klienci oczekują, że instytucje wezmą go na swoje barki. Można go także potraktować jako uczciwe odwzajemnienie przywilejów, jakimi cieszy się sektor bankowy –  rządową siecią bezpieczeństwa chroniącą instytucje kredytowe napotykające na problemy finansowe”

Bank centralny chce też utworzenia statusu pieniądza gotówkowego jako prawnego środka płatniczego. „Powinno się podjąć odpowiednie działania, by podmioty ważne z punktu widzenia interesu publicznego miały obowiązek akceptowania gotówki” – podkreślono.

Rikisbank troszczy się też o obywateli mniej zaawansowanych technologicznie:

“Są grupy społeczne, które napotykają problemy z powodu wycofywania płatności gotówkowych, ponieważ ciężko jest im przywyknąć do cyfrowych form płatności z tego czy innego powodu. Do grupy tych można zaliczyć: ludzi starszych, osoby niepełnosprawne oraz tych, którzy z różnych powodów nie mają dostępu do form płatności innych niż gotówka. Jako, że nie możemy spodziewać się aby sektor prywatny zaopiekował się tymi osobami, to kraj powinien wziąć tą odpowiedzialność na siebie.”

Stoi to jednak w opozycji do stanowiska władz, które chcą powstania Cyfrowej Korony. To elektroniczna waluta miałaby stać się też główną walutą kraju. Program pilotażowy projektu ma ruszyć już w 2019 roku.

E-Korona ma być scentralizowana tj. kontrolowana przez Bank Centralny i mieć pokrycie w walucie fiat – Koronie Szwedzkiej. Technologicznie ma być oparta o sieć tangle IOTA.

Podziel się wpisem

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.