Szukasz pracy? Chiny mają coś dla Ciebie!

Chiński bank centralny, czyli Ludowy Bank Chin (PBoC), szuka profesjonalistów związanych z kryptowalutami i blockchainem. Informację opublikowano  w środę, 10 października na stronie internetowej banku. Chiny otwierają się coraz bardziej na technologię sieci bloków!

PBoC szuka dwóch pracowników do swojego Digital Money Institute. Wymagania? Doświadczenie w temacie blockchain i kryptowalut, ale także bezpieczeństwa i projektowaniu chipów. Bank chce bowiem, aby inżynierowie opracowali bezpieczną platformę big data i procesor, który umożliwiłby transakcje oparte na sieci bloków.

Chiny otwierają się na nowe technologie

Inżynierowie będą odpowiedzialni za systemy oprogramowania związane z cyfrową walutą, technologią szyfrowania i modelami zabezpieczeń. Oprócz tego za badania i rozwój technologii terminali transakcyjnych.

To nie wszystko. PBoc poszukuje również ekspertów z zakresu prawa gospodarczego i finansów, którzy będą odpowiedzialni za analizy prawne, badanie mechanizmów ekonomicznych, zarządzanie ryzykiem oraz politykę „legalnej cyfrowej waluty”.

Działania mają miejsce teraz, po opublikowaniu przez CN Finance – w praktyce organ prasowy PBoC – artykułu dotyczącego planów uruchomienia stabilnej kryptowaluty. W tekście eksperci banku opisują ostatnio uruchomione stablecoiny wspierane przez USD, które według nich mogą negatywnie wpływać na inne waluty fiducjarne, takie jak yuan. Naukowcy i obserwatorzy rynku stwierdzają ponadto, że Chiny powinny brać pod uwagę uruchomienie własnego stablecoina, którego podstawą byłby właśnie yuan. Co ciekawe, ich zdaniem nie powinno to stać z sprzeczności z jednoczesnym utrzymaniem obecnego zakazu kryptowalut.

… a może jednak nie?

Rząd chiński wcześniej zaatakował kryptowaluty i ich zwolenników w 2017 r. Wtedy wszystkie krajowe giełdy kryptowalut zostały zamknięte, a wstępne oferty monetarne (ICO) zakazane. Później PBoC wielokrotnie wydawało ostrzeżenia o ryzyku handlu kryptowalutami.

Wrogie podejście do walut cyfrowych nie przeszkodziło jednak władzom Państwa Środka we wspieraniu przedsięwzięć związanych z siecią bloków. Po zakazaniu cyfrowych walut Chiny skupiły się bowiem właśnie na rozwiązaniach typu blockchain. Tej jesieni PBoC ogłosiło start platformy handlu i finansów blockchain w Shenzhen. Inicjatywa ma rozprzestrzenić się również do Guangdong, Hongkongu i obszaru Zatoki Makau, umożliwiając handel transgraniczny. Oficjalna strefa firm blockchain została później ustanowiona w prowincji Hainan w ramach dedykowanego parku technologicznego. Prezydent Xi uważa także blockchain za podstawę nowej rewolucji przemysłowej.

O rozwoju historii pieniądza w Chinach przeczytasz TUTAJ.

Podziel się wpisem

One thought on “Szukasz pracy? Chiny mają coś dla Ciebie!

  • 12 października 2018 at 10:29
    Permalink

    z „siecią bloków” – serio musimy spolszczać wszystko?

    Reply

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.