Szefowa MFW: narodowe kryptowaluty są przyszłością

Szefowa Międzynarodowego Funduszu Walutowego (MFW), Christine Lagarde, powiedziała, że społeczność międzynarodowa powinna „rozważyć” wyemitowanie przez banki centralne walut cyfrowych (CBDC). Te rewolucyjne zdanie padło w jej przemówieniu na Singapore Fintech Festival, 14 listopada.


Dyrektor zarządzająca MFW, Christine Lagarde, stwierdziła, że ​​pomimo tego, że sama nie jest w pełni przekonana do koncepcji kryptowalut, przyznaje, że może zaistnieć w przyszłości sytuacja, w której państwa będą emitowały cyfrowe tokeny wspierane przez ich rządy lub podobne tego typu aktywa.

„Uważam, że powinniśmy rozważyć możliwość emisji cyfrowej waluty. Może być to szansa na to, aby państwo dostarczyło pieniądze na gospodarkę cyfrową”– powiedziała.

Stało się to dzień po tym, jak MFW opublikował specjalny raport na temat CBDC, w którym bada plusy i minusy takiego narzędzia finansowego.

Jak zauważyła Lagarde, różne jurysdykcje rozważają obecnie proces emisji narodowych kryptowalut lub też badają ten nowy teren. Jeśli zostanie to zrobione właściwie, zdaniem szefowej MFW, CBDC mogą „być w stanie zrealizować cele polityki społecznej”. Wymieniła w szczególności takie aspekty jak „bezpieczeństwo i ochrona konsumentów” oraz „prywatność w płatnościach”.

Podczas przemówienia w Singapurze, Lagarde wskazała też to, że „dławienie” CBDC nie jest niczym dobrym:

„Chciałbym również podkreślić ryzyko dławienia innowacji – to ostatnia rzecz, której pragniesz. Moim głównym punktem widzenia jest to, że powinniśmy kreatywnie zmierzyć się z tymi zagrożeniami. ”

Praktyczne wdrożenia

Obecnie ​​Wyspy Marshalla chcą wydać krajową walutę cyfrową, która ma potem być w obiegu na równi z dolarem USA.  W tym tygodniu prezydent kraju utrzymała swoją władzę po głosowaniu w kwestii wotum nieufności i będzie ponoć kontynuowała proces emisyjny przyszłej narodowej kryptowaluty.

Także Wenezuela wyemitowała swoją narodową cyfrową walutę Petro, która wzbudza jednak ogromne kontrowersję. Nie są znane szczegóły jej kodu, wykresy żywotności jej sieci, niedostępne są też portfele na Windowsa i iOS projektu, zaś portfel na Androida został usunięty z Google Play przez samo Google.

Co jakiś czas wraca też temat KryptoRubla, który miałby być emitowany w Rosji.

Podziel się wpisem

One thought on “Szefowa MFW: narodowe kryptowaluty są przyszłością

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.