Światowe Forum Ekonomiczne chce pomóc rządom w zrozumieniu blockchaina

Światowe Forum Ekonomiczne (WEF) ogłosiło utworzenie sześciu zespołów, które będą pracować nad wytycznymi dotyczącymi nowej polityki technologicznej – dowiadujemy się z komunikatu prasowego opublikowanego dn. 29 maja.

Zgodnie z dokumentem, zespoły zamierzają pomóc organom regulacyjnym z różnych krajów w regulowaniu rynków sztucznej inteligencji, autonomicznej mobilności, blockchaina, dronów, internetu rzeczy i medycyny precyzyjnej. Grupy robocze mają być złożone z ponad 200 ekspertów z sektora publicznego i prywatnego.

Nowa era ludzkości

Klaus Schwab

Organizator WEF Klaus Schwab w swojej książce „Czwarta rewolucja przemysłowa” określił technologie, które mogą w przyszłości zrewolucjonizować naszą rzeczywistość. Wymienił m.in. blockchaina, Big Data, Internet Rzeczy, idee smart city czy sztuczną inteligencję.

W nowym komunikacie zaznaczono, że wspomniane zespoły spotkały się po raz pierwszy na Forum Centrum dla Czwartej Rewolucji Przemysłowej w San Francisco. WEF obiecuje, że jego działania umożliwią „wymianę doświadczeń między krajami, wyeliminują luki prawne, opracują wspólne rozumienie najlepszych praktyk politycznych i zapewnią strategiczne wytyczne.”

Wśród przewodniczących zespołów są osoby z Chińskiej Akademii Nauk Medycznych, Komisji Europejskiej,  Microsoftu, producenta mikroprocesorów mobilnych Qualcomm, Ubera i Banku Światowego.

Na początku bieżącego miesiąca, WEF nawiązał także współpracę z ponad 100 globalnymi łańcuchami dostaw i liderami logistyki w celu standaryzacji aplikacji typu blockchain w tej branży.

Z kolei pod koniec stycznia WEF mianował dyrektora generalnego i założyciela BitPesa, Elizabeth Rossiello, na stanowisko jednego z dwóch współprzewodniczących Global Blockchain Council.

WEF a blockchain

Klaus Schwab uważa, że tzw. „momentem krytycznym” dla kryptowalut będzie ten dzień, w którym 10% globalnego PKB będzie przechowywane za pomocą blockchaina. Zgodnie z jego badaniami, aż 58% respondentów uznało, że moment ten nastąpi do 2025 r. W 2016 r. wartość bitcoina wynosiła ok. 20 mld USD, co stanowiło wtedy dopiero 0,25% światowego PKB, które w tamtym okresie oszacowano na 80 bilionów dolarów.

Schwab uważa też, że przełomem dla blockchaina będzie zaś rozpoczęcie pobierania podatków za pomocą sieci bloków. Zdaniem 73% badanych ma mieć to miejsce maksymalnie do 2025 r.

Podziel się wpisem

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.