ŚWIAT BEZ GOTÓWKI JEST MOŻLIWY?

W skali całego świata spada liczba transakcji płatniczych zawieranych za pomocą gotówki. Ich miejsce zajmuje płacenie kartami lub przelewy elektroniczne. I oczywiście kryptowaluty…

Zdaniem Evana Sohna, współzałożyciela Sohn Conference Fundation, jesteśmy coraz bliżej świata, gdzie nikt nie korzysta już z gotówki. W rozmowie z CNBC powiedział: „Jak daleko jesteśmy od restauracji, która przyjmuje tylko elektroniczne płatności? Jeśli jesz tutaj, musisz ściągnąć dedykowaną aplikację ponieważ przyjmujemy tylko płatności online, zero gotówki, zero papierowych rachunków”. Brzmi pięknie? Powyższe podejście nie odbiega daleko od wizji Tima Drapera, który jednak przyszłość upatruje stricte w walutach kryptograficznych. Do historii ma szansę przejść jego cytat z tego roku: „Za pięć lat, jeśli spróbujesz gdzieś zapłacić zwykłymi pieniędzmi, staniesz się obiektem żartów. Bitcoin i inne kryptowaluty będą tak istotne… nie będzie żadnego powodu, by posiadać fiaty.”

Propozycja świata za połowę dekady według Drapera jest jednak jeszcze barwniejsza. Jego zdaniem system fiatów ostatecznie zniknie, w momencie gdy więcej osób przejdzie płatności w bitcoinie i ethereum. Waluty cyfrowe nie będą jednak dla siebie wzajemnym zagrożeniem, ale uzupełnieniem. Zdaniem biznesmana-wizjonera wszystkie będą ze sobą współpracować, co znacznie ułatwi korzystanie z nich ponad granicami państw, czego nie można powiedzieć o obecnych tradycyjnych pieniądzach.

Do jakich wartości wywinduje to cenę bitcoina? Dzisiaj pozostaje to w sferze fantastyki ekonomicznej. Z częściową pomocą przychodzi nam legenda rynku antywirusowego John McAfee, który twierdzi, że za trzy lata 1 BTC będzie kosztowało 1 milion dolarów! Zapewne każdy zwolennik kryptowalut trzyma kciuki za tą prognozę. I to nie tylko z powodu chciwości, ale może też empatii względem ekscentrycznego Johna, który zarzeka się, że jeśli jego przewidywania nie sprawdzą się, zje na oczach telewidzów własną, bardzo istotną część ciała.

Mimo takiej bardzo świetlanej przyszłości, liczba sklepów akceptujących płatności w btc jest nadal ograniczona. Jednym z powodów jest z pewnością fakt, że nabywcy nie lubią płacić pieniądzem lepszym, który daje im (zwłaszcza w ostatnim okresie) większe szanse na przechowanie wartości. Kiedy pierwszego kwietnia br. Japonia uznała btc za legalny środek płatniczy przewidywano, że około 300 000 sprzedawców detalicznych i firm w kraju może zacząć przyjmować płatności w głównej kryptowalucie jeszcze w 2017 r.

Sohn nie ma wątpliwości, że waluty fiat zostaną zastąpione przez waluty cyfrowe. Zastanawia się tylko, czy ich rolę przejmie bitcoin, ethereum czy coś jeszcze innego…

Podziel się wpisem

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.