Słowniczek

Adres – adres Bitcoin służy do wysyłania i odbierania transakcji Bitcoin. Adres składa się z sekwencji liter (wielkich i małych liter) i cyfr, a także kodu QR.

Altcoin – nazwa kryptowalut, które są alternatywą dla Bitcoina. Przykładem altcoina jest Litecoin, Ripple czy Ethereum.

ASIC – akronim dla Application Specific Integrated Circuit, który jest chipem przeznaczonym do wykonywania jednego typu operacji. W przypadku Bitcoina są one używane do wydobywania Bitcoinów.

Bitcoin – zdecentralizowana waluta p2p oparta na kodzie open source. Tutaj przeczytasz więcej o Bitcoinie.

Bitcoin ATM (Bitomaty) – jak zwykłe bankomaty, bankomaty Bitcoin dostarczają ludziom Bitcoiny po deponowaniu regularnych walut.

Blockchain – jest to zbiór wszystkich bloków, które zostały wydobyte od czasu momentu uruchomienia sieci Bitcoin. W każdym bloku zawarte są bieżące transakcje wykonane w sieci.

BTC – skrót nazwy Bitcoin, a także jednostka dla 1 Bitcoin.

Ethereum – platforma służąca do tworzenia zdecentralizowanych aplikacji opartych na technologii Blockchain.Jej walutą jest Ether.

Ether (ETH) – token platformy Ethereum.

Fiat  – waluty fiducjarne, takie jak PLN lub EUR.

Kryptowaluta – waluta oparta na matematyce i kryptografii, najsłynniejszą z nich jest Bitcoin

Trudność – liczba określająca, jak trudno jest wykopać nowy blok. Wraz ze wzrostem mocy obliczeniowej sieci wzrasta poziom trudności.

Kran (ang. faucet) – serwis, dzięki któremu można otrzymać bezpłatnie pewne części bitcoina (np. 1000 satoshi) w odstępach czasowych np. Godzinowo

Genesis Block – pierwszy blok w blockchainie

ICO (Initial Coin Offering) – organizowana przez start-upy zbiórka środków na start lub rozwój ich działalności. W wyniku ICO start-up w zamian za wpłacane środki emituje tokeny (mające różną formę), którymi obdziela inwestorów.

Input  – strona wejściowa danej transakcji w sieci blockchain.

Kopanie (ang. mining)  – proces tworzenia (wydobywania) nowych bitcoinów za pomocą sprzętu komputerowego. Kliknij tutaj aby dowiedzieć się więcej o tym jak są wydobywane bitcoiny.

Kod QR – podobnie jak kod kreskowy na produktach, kod QR ma adres Bitcoin.

Klucz prywatny – alfanumeryczny ciąg znaków używany do „podpisania” transakcji, zawiera on matematyczny dowód, że dana transakcja pochodzi od właściciela portfela.

Klucz publicznyjest generowany z klucza prywatnego za pomocą multiplikacji krzywych eliptycznych. Następnie za pomocą kolejnych metod kryptograficznych jest tworzony adres właściwy, który można porównać do adresu e-mail – jest to de facto nasz adres BTC, na który możemy wysyłać monety

Litecoin (LTC) – jeden z czołowych altcoinów. Zobacz nasz opis Litecoina tutaj.

mBTC – 1 tysięczna bitcoina (0,001 BTC)

Mikrotransakcja – możliwość płacenia za usługi lub rzeczy w niewielkich kwotach, dzięki temu, że Bitcoin jest podzielny do 8 miejsc po przecinku. Mikrotransakcje są wymieniane jako jedna z głównych użyteczności Bitcoina.

Mixer – proces mieszania Bitcoinów od różnych osób poprzez zmianę ich adresów. Może to pomóc w zwiększeniu prywatności i anonimowości, ale może być także wykorzystywane do prania pieniędzy. Z tego też powodu serwisy miksujące są bardzo kontrowersyjne.

Mt. Gox – jedna z pierwszych giełd Bitcoin, zasłynęła z tego, że około 850 000 bitcoinów, które na niej były przechowywane zostało utraconych lub skradzionych – w tym czasie wynosiła 450 000 000 USD.

Namecoin – jeden z pierwszych altcoinów, umożliwia użytkownikom kupowanie nazw domen za pomocą tejże waluty

Output – strona wyjściowa danej transakcji w sieci blockchain.

Paper Wallet – papierowe wersje portfela, jedna z bezpieczniejszych metod przechowywania kryptowalut.

Proof of Work– metoda kopania kryptowalut polegająca na obciążeniu naszego komputera w celu wygenerowania hashy.

Proof of Stake – metoda miningu kryptowalut, która opiera się przede wszystkim na wynagradzaniu użytkownika za sam fakt posiadania przez niego pracującej waluty w portfelu, a nie na rzeczywistym kopaniu i wykorzystywaniu pełnej mocy obliczeniowej procesora oraz karty graficznej.

Portfel – metoda przechowywania Bitcoinów. Istnieją różne rodzaje portfeli – online, offline (oprogramowanie), sprzęt i papier – o różnym poziomie bezpieczeństwa. Tutaj przeczytasz więcej o rodzajach portfeli.

Premining – wstępne wydobycie kryptowaluty, zanim będzie ona dostępna publicznie, zazwyczaj jest wykonywane przez jej twórców.

Potwierdzenie (ang. confirmation) – pomyślne potwierdzenie transakcji w sieci Bitcoin i jej dodanie do Blockchaina w danym bloku.

Roadmap – plan rozwoju projektu opartego na ICO.

Satoshi – najmniejsza wartość do której może zostać podzielony BTC. Jeden Bitcoin jest równy milionowi satoshi.

Satoshi Nakamoto – twórca Bitcoin i autor oryginalnego whitepapera i kodu Bitcoin. Jego prawdziwa tożsamość nie jest znana światu. Nie jest wykluczone, że “twórcą” BTC była tak naprawdę grupa osób. Dowiedz się więcej o tej zagadkowej postaci.

Silk Road (Jedwabny Szlak) – strona internetowa, część “dark-webu”, która była w istocie czarnym rynkiem online. Można tam było kupić nielegalne narkotyki, organy lub wynająć zabójców w Internecie. Witryna używała kryptowalut takich jak Bitcoin i została zamknięta w 2013 roku przez FBI. Przeczytaj więcej tutaj.

TOR – program używany przez internautów do anonimowości online. Wielokrotnie wykorzystywany również przez osoby próbujące uzyskać dostęp do Jedwabnego Szlaku.

Token – tokeny są emitowane w ramach ICO. Mogę mieć różnoraką formę – najczęściej środka płatniczego danej platformy, choć nie jest to normą.

Węzeł (ang. node) – komputer podłączony do sieci Bitcoin.

Whitepaper Bitcoin’a – manifest napisany przez Satoshiego Nakamoto w 2008 roku, opisuje protokół Bitcoin jak i powód dlaczego powstał.

Zimny portfel (ang. cold storage/wallet) – sposób przechowywania Bitcoinów, gdzie portfel nie jest podłączony do Internetu. Może to być papierowy portfel, pamięć USB lub portfel sprzętowy..

 

Podziel się wpisem

5 thoughts on “Słowniczek

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.