SEC ostrzega przed scamami

Jak skutecznie ostrzegać przed piramidami i oszustwami na rynku kryptowalut? Odpowiedź na to pytanie znalazła amerykańska Komisja Papierów Wartościowych i Giełd (SEC).

W ramach kampanii edukacyjnej Komisja uruchomiła stronę internetową fikcyjnego ICO. Akcja ma na celu zwrócenie uwagi na sygnały wskazujące na to, że dana oferta może być oszustwem.

Witryna HoweyCoins.com została zbudowana tak, by przypominać wręcz podręcznikowy przykład ICO będącego tzw. scamem. Co więc powinno wzbudzać w Was szczególną ostrożność? Zobaczmy:

-wszystko w planie biznesowym jest zbyt piękne, by mogło okazać się prawdziwą inwestycyją – biznesplan przypomina bardziej reklamę, a nie rzeczową analizę SWOT,

-niejasny i wprowadzający w błąd whitepaper,

-gwarantowana stopa zwrotu,

-poparcie celebrytów (którzy zapewne nawet nie wiedzą o tym „fakcie”).

Co czeka osobę, gdy będzie chciała skorzystać z oferty HoweyCoin? Po kliknięciu „Buy Coins Now” zostanie przekierowana na stronę https://www.investor.gov która współpracując z SEC edukuje nieuważnych inwestorów.

Przewodniczący SEC Jay Clayton podkreślił, że agencja wspiera adoptowanie nowych technologii, ale zachęca również inwestorów do edukowania się w kwestii rozpoznawania fałszywych ofert:

„Korzystamy z nowych technologii, ale chcemy również, aby inwestorzy mogli zobaczyć, jak wyglądają oszustwa, więc zbudowaliśmy tę witrynę edukacyjną z wieloma typowymi oznakami scmau. Rozproszona technologia może zwiększyć wydajność procesu pozyskiwania kapitału, ale promotorzy i emitenci muszą upewniać się, że przestrzegają przepisów dotyczących papierów wartościowych. Zachęcam inwestorów, aby także wykonali swoją pracę i zadawali jak najwięcej pytań.”

Owen Donley, główny prawnik z biura ds. Edukacji inwestorów i orzecznictwa SEC, zauważył, że oszukańczą stronę ICO można skonfigurować w bardzo krótkim czasie, co pokazuje, jak łatwo i szybko można wprowadzić na rynek kolejne nieuczciwe ICO. „Oszuści mogą szybko zbudować atrakcyjną stronę internetową i zapchać ją zawiłym żargonem, by przyciągnąć inwestorów do zawierania z nimi transakcji” – zauważa Donley.

Jak Wam podoba się ta metoda walki z oszustami na rynku? Nam bardzo!

 

 

Podziel się wpisem

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.