Satoshi Nakamoto – kim jest twórca Bitcoina?

Powyższe pytanie jest chyba największą zagadką świata Bitcoina. Postać o imieniu Satoshi Nakamoto jest owiana samymi tajemnicami i niewiele o niej wiadomo. Wszystko oficjalnie rozpoczęło się w listopadzie 2008 roku, gdy osoby, które były zapisane na jedną z list mailingowych poświęconą kryptografii otrzymały konspekt przedstawiający światu Bitcoina. Sam Nakamoto napisał, że pracował nad projektem od około dwóch lat, przed tym jak ujrzał on światło dzienne. Według opinii innych programistów, jeżeli Satoshi Nakamoto pracował sam przy projekcie to musiał poświęcić mu bardzo dużą ilość czasu, aby uzyskać efekt jakim było wydanie na początku roku 2009 pierwszej wersji programu (zwanego portfelem) umożliwiającego wydobywanie bitcoinów. Kilka dni wcześniej powstał również pierwszy blok (nazywany często blokiem genezy). Analizy wydobytych w roku zerowym bitcoinów wskazują że osobowość kryjąca się pod nazwą Satoshi Nakamoto ma w posiadaniu przynajmniej około miliona Bitcoinów, co na dzień dzisiejszy oznacza kwotę o równowartości ponad  7 miliardów dolarów. Od momentu gdy bitcoiny te zostały wydobyte ani razu nie zostały przesłane na inny adres i nikt tak naprawdę nie wie co się z nimi w przyszłości może stać – być może przepadły one dawno temu wraz ze stratą dostępu do portfela lub czekają na czasy, gdy uczynią z Nakamoto miliardera. Pewne jest jednak to, że osoba (lub osoby), która wpadła na samą ideę bitcoina zasługuje na takie wynagrodzenie. Jednak co dokładnie o nim wiemy?

Sam Nakamoto na portalu Fundacji P2P podał się jako 37-letni Japończyk, jednak zostało to przyjęte później ze sceptyzmem, biorąc pod uwagę sposób w jaki posługiwał się językiem angielskim. Nie wiadomo do tej pory nawet czy jest to jedna osoba, czy grupa osób. Dan Kaminsky, jeden z najlepszych specjalistów zajmujących się bezpieczeństwem Internetu, po przeczytaniu kodu źródłowego bitcoina stwierdził, że Nakamoto idealnie rozumie wszystkie kwestie z dziedziny ekonomii, kryptografii i sieci P2P. Dodał również, że jest to „albo grupa ludzi albo geniusz w najczystszej postaci”. Za przykład często podawana jest jego eksperyment myślowy z wspomnianego wcześniej forum bitcoin, który miał w prosty sposób przybliżyć ideę pierwszej kryptowaluty:

„Załóżmy taki eksperyment myślowy: wyobraźmy sobie, że istnieje nowy rodzaj metalu , którego występowanie byłoby ograniczone, podobnie jak jest ze złotem. Dodatkowo miałby on poniższe właściwości:

-nudny, szary kolor

-słabo przewodziłby prąd

-nie byłby trwały, ale nie można by go również łatwo zniszczyć lub przekształcić

-nie miałby żadnego innego, praktycznego lub jubilerskiego zastosowania

Ale za to miałby jedną, magiczną cechę:

-mógłby być transportowany na odległość przez różne środki telekomunikacyjne

Jeżeli w jakikolwiek sposób, z jakiegokolwiek powodu zyskałby on kiedyś pewną wartość, wtedy każdy kto chciałby przetransferować swój majątek na dużą odległość mógłby kupić pewną ilość tego metalu, przesłać do odbiorcy, który mógłby go sprzedać.Być może [ten metal] mógłby zyskać początkową wartość, jak zasugerowano – dzięki osobom, które dostrzegą jego potencjalną użyteczność w handlu. (Ja na pewno bym chciał posiadać jego pewną ilość). Może przyczyniliby się do tego kolekcjonerzy, a może zupełnie inny powód spowodowałby wzrost jego wartości.Wydaje mi się, że to czym jest pieniądz definiujemy przy założeniu, że na świecie istnieje wiele konkurujących obiektów, których podaż jest ograniczona. Z tego właśnie powodu rzecz, która posiada wewnętrzną wartość na pewno zwycięży w pojedynku z inną, która tej wartości nie ma. Jednak gdyby na świecie nie istniało nic, co posiada wewnętrzną wartość i mogłoby jednocześnie być używane jako pieniądz (a miałoby także ograniczoną podaż), to wydaje mi się, że ludzie nadal by chcieli coś takiego posiadać.”

Satoshi w swoim wywodzie stara się przekonać do faktu, że mimo nieposiadania przez bitcoina fizycznej wartości – nie możemy go przerobić w sztabkę złota ani poczuć w portfelu, jak to jest z gotówką, to nadal może być postrzegany jako przedmiot mający wartość. Jaką – to już zależy od wszystkich osób, które wspólnie o tym zdecydują.

Nakamoto aktywnie udzielał się przy projekcie do stycznia 2011 roku, a przed tym jak słuch o nim zaginął udzielił ostatniej wypowiedzi, w której napisał, że „zajął się innymi rzeczami”. Starano się dowiedzieć kim on naprawdę jest, szczegółowej analizie poddawano nawet jego wypowiedzi z forum próbowano nawet dopasować w której strefie czasowej może żyć biorąc pod uwagę godziny, w których dyskutował z innymi osobami o swoim projekcie. Nie udano się również stwierdzić czy jest pochodzenia amerykańskiego czy brytyjskiego.

Przez ten czas ludzie dorabiali nawet teorie spiskowe, twierdząc, że Bitcoin został opracowany przez któryś z rządów lub organizacji pozarządowej jako ewentualne wyjście awaryjne w razie upadku obecnego systemu finansowego. Próbowano również powiązać osoby, które zaangażowały się później w projekt o bycie Satoshi’m Nakamoto.

Dość głośno było również o zdarzeniu z lutego 2014 roku, gdy magazyn Newsweek stwierdził, że udało mu się znaleźć prawdziwego ojca Bitcoina. Miał nim być Dorian Satoshi Nakamoto, 64 letni Japończyk, z wykształcenia fizyk mieszkający w Kalifornii. Dorian Nakamoto wszystkiemu zaprzeczył i stwierdził, że o bitcoinach usłyszał dopiero kilka tygodni temu. W momencie gdy sprawa nadal była niejasna, na internetową scenę wrócił (jednak tylko na chwilę) prawdziwy twórca BTC wypowiadając się ze swojego oficjalnego konta na portalu fundacji p2p. Napisał on tylko jedno zdanie, które brzmiało „Nie jestem Dorianem Nakamoto”, lecz wypowiedź ta spowodowała dużo szumu w świecie bitcoina, ponieważ słynna osobowość znowu odezwała się po tak długim czasie.

Kim jest Satoshi Nakamoto nie wiemy do tej pory i bardzo możliwe, że nigdy się nie dowiemy. Wpadł on (lub ona, albo oni) jednak na pewno na genialny pomysł, który ma szansę zrewolucjonizować obecny świat finansowy. Anonimowość twórcy jednak z pewnością pomogła projektowi, dzięki swojej mistycznej otoczce, a także z tego powodu że ludzie skupiają się nie na jego pomysłodawcy, a na samej kryptowalucie. Jako symbol uznania wobec Nakamoto, najmniejszą jednostką Bitcoina (0.0000001 BTC) nazywamy satoshi.

 

Autor: Michał Dziedzic

Podziel się wpisem

5 thoughts on “Satoshi Nakamoto – kim jest twórca Bitcoina?

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.