Rząd Indii chce zakazu kryptowalut!

Pojawiły się doniesienia, mówiące o tym, że ​​rząd Indii chce całkowicie zakazać kryptowalut. Władzom nie podoba się stale rosnący wzrost zainteresowani cyfrowymi walutami.

Rozmawiając z BusinessLine, Nischal Shetty, dyrektor generalny WazirX – indyjskiej giełdy kryptograficznej peer-to-peer (P2P), powiedział, że Bank Rezerw Indii (RBI) był niesprawiedliwy wobec firm kryptowalutowych. Według niego:

„Piaskownica [regulacyjna] pomogłaby indyjskim przedsiębiorcom swobodniej uczestniczyć w tworzeniu aplikacji opartych na blockchainach.”

Dyrektor generalny WazirX zarzucił RBI, że nie rozumie istoty kryptowalut i technologii blockchain. Wcześniej RBI opublikował bowiem swój projekt propozycji stworzenia piaskownicy regulacyjnej fintech, ale z wyłączeniem kryptowalut i sieci bloków.

Ignoranci

Shetty zauważa, że RBI obawia się samego blockchaina tylko dlatego, że jest to technologia, która stanowi podstawę kryptowalut:

„Bez szyfrowania nie można budować publicznych projektów blockchain. Więc ten sandbox jest praktycznie bezużyteczny dla wszystkich publicznych projektów typu blockchain.”

Inni krytycy, tacy jak inwestor Sanjay Mehta, uważają, że RBI idzie w niewłaściwym kierunku w sprawie regulacji rynku bitcoinów. Twierdzi, że RBI powinno po prostu lepiej kontrolować ten rynek i wystawiać licencje na tego typu działalność.

Jak jednak wygląda rynek w Indiach? Kilka giełd kryptowalut zakończyło już działalność. Banki podobno zamknęły też konta klientom zaangażowanym w handel bitcoinami.

Zakazać!

Według The Economic Times (ET), rząd myśli o regulacji tego rynku, ale jednym z wariantów jest całkowity zakaz kryptowalut.

Projekt ustawy zatytułowanej „Zakaz kryptowalut i regulacja oficjalnych walut cyfrowych” może oznaczać koniec działalności kryptowalutowej w Indiach. W praktyce zapewne doprowadzi do powstania podziemia finansowego. Media sugerują, że kilka agencji rządowych już poparło pomysł powszechnego zakazu e-walut. Będzie on podobno obejmował handel, sprzedaż i emisję wszystkich form wirtualnych walut. Jednak w związku z wyborami, które mają się odbyć w maju 2019 r., dalsze działania rządu w tej sprawie mogą zostać opóźnione.

ET zauważa, że ​​kilka agencji rządowych twierdzi, że kryptowaluty stanowią kanał przepływu brudnych pieniędzy. W związku z tym rozważa się tymczasowe zarządzenie, zgodnie z którym działalność biznesowa obejmująca bitcoina i inne kryptowaluty będzie zakazana na mocy ustawy o zapobieganiu praniu pieniędzy (PMLA).

Podziel się wpisem

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.