Rosyjski minister rozwoju: bitcoin pozytywnie zmienił świat

Rosyjski minister ds. Rozwoju gospodarczego Maksim Oreshkin oświadczył publicznie, że choć bitcoin to „bańka„, to dzieło Satoshi Nakamoto wpłynęło na świat w dobry sposób. Polityk widzi pozytyw w tym, że popularność kryptowalut pobudziła na niemal całym świecie inwestycje w nowe technologie.

Rozmawiając w środę z dziennikarzami na Russian Calling, forum inwestycyjnym zorganizowanym przez VTB Capital, Oreshkin powiedział, że pomimo problemów, z jakimi boryka się obecnie rynek krypto-aktywów, debata wokół cyfrowych walut doprowadziła m.in. do powstania nowych projektów opartych na technologii blockchain. Powiedział:

„Możesz sobie przypomnieć, co powiedziałem, na przykład w ubiegłym roku, kiedy cena bitcoina wzrosła do 20 000 USD – teraz jest niższa niż 4000 $ – powiedziałem [wtedy] bardzo proste rzeczy. Bitcoin sam w sobie jest bańką, (…) ale znowu, jeśli chodzi o nowe technologie, nowe firmy – dał [rynkowi] pozytywny impuls.”

Rosja jest ZA

Jego linia jest zgodna z ogólnym podejściem państwa rosyjskiego do kryptowalut. Do tej pory status prawny cyfrowych walut, ICO i krypto-górnictwa nie był jasny, ale obecnie władze rosyjskie debatują już w tym temacie.

W marcu przedłożono w Dumie aż trzy projekty ustaw, które mają na celu uregulowanie nowego rynku. Proponowane przepisy zawierają jednak zapisy, zgodnie z którymi Rosja nie uzna kryptowalut za prawne środki płatnicze w jej kraju. Może to dziwić, bowiem w przeszłości brano pod uwagę to, że kraj może chcieć obejść nałożone przez USA sankcje gospodarcze wykorzystując do tego własną cyfrową walutę (jak robi to Wenezuela z tokenem Petro). Pracowano także nad KryptoRublem, który miał się stać narodową kryptowalutą Rosji, w swojej istocie będąc jednak tylko elektronicznym odpowiednikiem „papierowego” rubla.

Przemawiając w czerwcu prezydent Władimir Putin oświadczył też, że chociaż państwo nadal z wielkim zainteresowaniem przygląda się „kryptograficznemu zjawisku”, nie może w tej chwili emitować własnych kryptowalut czy tokenów, ponieważ z definicji wykraczają one poza zakres regulacyjny odpowiednich agencji rządowych.

Jak jest więc przyszłość kryptowalut w Rosji? Przekonamy się zapewne w 2019 r.

Podziel się wpisem

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.