„Rosyjski Facebook” z własną kryptowalutą?

Rosja coraz bardziej otwiera się na kryptowaluty. Niedawno Duma przegłosowała nową ustawę dot. tego rynku. Rosyjski miliarder Vladimir Potanin ma w planach emisję tokenu wspieranego przez pallad. Teraz zaś okazuje się, że portal społecznościowy VKontakte (VK) chce stworzyć swoją kryptowalutę.

Powyższe jest na razie plotką, o której piszą media. Sam portal nie chciał ponoć komentować sprawy. Jednak według doniesień moskiewskiego RNS, rosyjski portal “rozważa stworzenie własnej kryptowaluty, ale nie podjął jeszcze ostatecznej decyzji w tej sprawie”.

Program lojalnościowy?

Choć nad podobną wizją pracuje Facebook i ma być ona związana z systemem e-płatności, RNS twierdzi, że VKontake ma inny pomysł na kryptowalutę. Firma chce stworzyć system nagród, który pozwoli nagradzać swoich użytkowników za wykonanie pewnych czynności na platformie.

Sama kryptowaluta pełniłaby też rolę wewnętrznej waluty tj. mogłaby być “gromadzona, wysyłana do innych użytkowników, wymieniana na towary” lub wykorzystywana do płatności w sklepach online. Wszystko miałoby być oparte na za VK Pay – elektronicznej platformie płatniczej VKontakte.

Ciekawym pomysłem jest też to, że użytkownicy portalu społecznościowego mogliby również nagradzać tokenami autorów postów, które najbardziej im się podobają. Stworzyłoby to coś na kształt tego, co dziś z powodzeniem działa na YouTube, gdzie najpopularniejsze kanały stanowią źródło zarobku dla ich twórców. Co prawda nie finansują ich użytkownicy, a reklamodawcy, ale wymiarem sukcesu finansowego jest poniekąd liczba „followersów”.

Dziś VK cieszy się około 97 milionami aktywnych użytkowników. Wprowadzenie kryptowaluty dla tak dużej liczby osób, mogłoby stanowić wielki, ciekawy eksperyment społeczny.

Rosja lubi krypto

Tak jak już wspomnieliśmy, Rosja niedawno uregulowała rynek e-walut. Ponadto co pewien czas wraca tam temat KryptoRubla – cyfrowego, kryptograficznego odpowiednika waluty kraju. Zdaniem ekspertów dobrym pomysłem byłoby to, by token miał pokrycie w bogactwach naturalnych Rosji, np. gazie.

Wspomniany we wstępie Potanin – dyrektor naczelny rosyjskiej firmy wydobywczej i hutniczej niklu oraz palladu MMC Norilsk Nickel PJSC (Nornickel) – planuje z kolei stokenizować pallad i w ten sposób usprawnić handel tym surowcem.

Podziel się wpisem

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.