Rosja myśli o międzynarodowej kryptowalucie?

Ministerstwo Finansów Rosji (MinFin) uważa, że ​​utworzenie cyfrowej waluty Euroazjatyckiej Unii Gospodarczej (EAEU) jest nieuniknione ze względu na sankcje ze strony Stanów Zjednoczonych.

Główna rosyjska agencja medialna Rambler informuje, że MinFin bierze pod uwagę możliwość uruchomienia cyfrowej waluty wspieranej przez kraje EAEU. Projekt mógłby zostać zrealizowany do 2021 r. Informację potwierdził wiceminister finansów Aleksiej Moiseev.

Unia Eurazjatycka powstała w 2014 r. Obejmuje pięć państw członkowskich: Białoruś, Kazachstan, Rosję, Armenię i Kirgistan.

E-waluta bez blockchain?

Dziwić może inna informacja. Ponoć cyfrowa waluta nie będzie oparta na technologii blockchain. To także potwierdził Moiseev. Według wiceministra, wspólna waluta EAEU będzie czymś w rodzaju analogii do europejskiej jednostki walutowej (ECU), jednostki rozliczeniowej używanej przez wspólnotę europejską, zanim została ona zastąpiona przez euro (EUR) w styczniu 1999 r.

Wdrożona w 1979 r. ECU stanowiła kombinację walut państw członkowskich Wspólnoty Europejskiej, a jej kurs zależał od średniej ważonej składowych walut.

Idea wspólnej waluty EAEU jest wspierana nie tylko przez członków unii gospodarczej, ale także przez inne kraje, które są głównymi partnerami handlowymi państw EAEU. Wiceminister finansów Rosji zauważa, że zwrócenie się ku utworzeniu cyfrowej waluty euroazjatyckiej jest „nieuniknione” z powodu rosnącej liczby sankcji. Moiseev powiedział:

„Słyszymy zapowiedzi nowych, nadchodzących sankcji. W związku z tym musimy zareagować, budując bezpieczny międzynarodowy system płatności, który nie opiera się na dolarze amerykańskim. „

Podziel się wpisem

One thought on “Rosja myśli o międzynarodowej kryptowalucie?

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.