Podsumowanie tygodnia 03.09-09.09.2018

Przed wami kolejne podsumowanie newsów z minionego tygodnia!

BTC nie dla terrorystów

Amerykańska Podkomisja Kongresu ds. Terroryzmu i Nielegalnych Finansów omówiła różne metody finansowania terroryzmu za pomocą kryptowaluty. Poinformowano o tym w oficjalnym komunikacie prasowym Amerykańskiej Izby Reprezentantów ds. Usług Finansowych z 7 września.

Yaya Fanusie, dyrektor ds. Analiz Fundacji Obrony Demokracji (FDD) z Centrum Sankcji i Nielegalnych Finansów, podkreślił, że ​​większość terrorystów, zwłaszcza tych, którzy służą na „polach bitewnych dżihadu”, żyje obecnie w środowiskach, w których kryptowaluty są bezużyteczne, co oznacza, że ​​używanie walut fiducjarnych jest jedynym wyjściem w przypadku zakupu towarów. Tym samym waluty cyfrowe są dla nich niewygodne.

Polskie Stowarzyszanie Bitcoin chce 0% podatku od kryptowalut

PSB w ramach konsultacji społecznych Ministerstwa Finansów przygotowało swoje propozycje dotyczące opodatkowania kryptowalut w Polsce. W projekcie czytamy m.in.:

„Proponowane przez Ministerstwo Finansów rozwiązanie podatkowe dotknie głównie drobnych inwestorów. Portfele kryptowalutowe mające więcej niż rok o wartości ponad 10 mln zł nie są rzadkością w naszym kraju. W takich przypadkach jedynym racjonalnym postępowaniem dla inwestorów jest emigracja do Niemiec lub pozostałych krajów z 0% podatkiem od sprzedaży kryptowalut.”

PSB argumentuje swoje pomysłu podłożem ekonomicznym:

„Proponujemy dużo lepsze naturalne rozwiązanie polegające na zwiększeniu wpływów z podatku VAT dzięki zachęcaniu Polaków i zagranicznych inwestorów do wydawania kryptowalut w Polsce (płacenia kryptowalutami za towary i usługi). W ten sposób każda transakcja handlowa obciąża konsumenta podatkiem VAT. Jest to świetny sposób, aby zachęceni zerowym podatkiem dochodowym od transakcji konsumenci wydawali na konsumpcję w Polsce, a nie innych jurysdykcjach.”

Ponadto, w piśmie czytamy też o: abolicji podatku PCC, wprowadzeniu koncepcji pieniądza prywatnego do porządku prawnego, zabezpieczeniu Skarbu Państwa poprzez dołączenie waluty cyfrowej Bitcoin do puli rezerw walutowych czy umożliwieniu pokrywania zobowiązań administracyjnych i podatkowych za pomocą kryptowalut.

Wzrośnie liczba krypto-inwestorów?

Firma SharesPost przeprowadziła ankietę, która badała nastroje inwestorów bitcoina. Aż 78% pytanych wykazało zainteresowanie kryptowalutą.  To lepszy wynik w porównaniu z poprzednim wynoszącym 48%. Rynek interesuje się też Ripple. Ta waluta wyprzedziła w rankingu Litecoina oraz Bitcoin Cash. Bitcoin jest już dziś kojarzony z długoterminową inwestycją. 72% uczestników rynku kryptowalut i 59% nowych inwestorów chce w ciągu roku kupić lub dokupić walut cyfrowych.

Coraz więcej firm chce Blockchain

Firma konsultingowa PwC przebadała firmy pod kątem ich zainteresowania siecią bloków. Wyniki badania pokazały, że firmy są w coraz większym stopniu są zainteresowane Blockchainem. Aż 84% z 600 firm chciałaby wdrożyć technologię do swoich struktur. Przodują w tym przedsiębiorstwa z USA i Chin.

Podziel się wpisem

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.