Podsumowanie roku 2017

Rok 2017 był przełomowy dla kryptowalut i Bitcoina. Pisząc to, nie mamy na myśli tylko wzrostów kursu, ale też wiele innych istotnych wydarzeń. W poniższym podsumowaniu przypominamy Wam dziesięć zjawisk, które naszym zdaniem były tego roku najważniejsze i warte są odnotowania

1. Państwa myślą o własnych kryptowalutach.

Na razie to tylko pomysły, ale dowodzące tego, że waluty oparte na Blockchainie mogą stać się przyszłością rynku finansowego. O wizjach KryptoRubla, FEDCoina czy Petro pisaliśmy szerzej w naszych podsumowaniach tygodnia. Istnieje tylko obawa, czy politycy – nawet rozumiejący idee kryptowalut – pozwolą na to, by obywatele ich państw korzystali ze środków płatniczych, które posiadają więcej niż jednego emitenta. Wątpliwe, póki jednak nie opublikowano szczegółów technicznych wspomnianych e-walut, ciężko ocenić te projekty jednoznacznie pozytywnie czy negatywie.

2. Instytucje europejskie coraz cieplej patrzą na cyfrowe waluty.

Dyrektor zarządzająca Międzynarodowego Funduszu Walutowego, Christine Lagarde, stwierdziła, że kryptowaluty mogą stać się walutami narodowymi, zaś kierowana przez nią instytucja zaleciła bankom większe zainteresowanie się technologią Blockchaina. Do tego Europol widzi w BTC „środek przechowywania wartości, a także środek płatniczy za legalne dobra i usługi”. Cieniem na ten krajobraz kładzie się sytuacja z Bułgarii, gdzie banki masowo wypowiedziały giełdom BTC umowy na rachunki i skonfiskowały 213 000 btc. Niestety na tym tle Polska z działaniami NBP i KNF również nie wypada najlepiej. Miejmy jednak nadzieję, że władze UE ostatecznie postawią na rozwój kryptowalut na naszym kontynencie.

3. Bańka.

Tak, wiemy, że ważniejszy dla kryptowalut jest rozwój technologiczny, ale nie można zapominać, że wzrost zainteresowania rynkiem wynika na dzień dzisiejszy z baniek spekulacyjnych. Cały czas ciężko oszacować, ile ludzi na świecie używa BTC. W samej Wielkiej Brytanii 🇬🇧kantor The London Block przeprowadził badanie z udziałem 2000 Brytyjczyków. Badanie wykazało, że 5% osób poniżej 45. roku życia ma już kupione kryptowaluty, a 11% planuje zainwestować w ten rynek w przyszłym roku. Kolejne 17% poważnie rozważa zakup cyfrowych walut do końca 2018 r. Raport podaje także, że jedna trzecia brytyjskich millenialsów chce zainwestować w rynek kryptowalut w przeciągu najbliższych 12 miesięcy. W naszym kraju 🇵🇱zaś 200 tys. obywateli może być już posiadaczami bitcoinów (tj. 0.5% dorosłych), w tym w Warszawie ok. 5%, ponadto ok. 30% Warszawiaków słyszało o bitcoinie. Drugie, największe zagęszczenie użytkowników bitcoinów jest na Śląsku. W tym roku zainteresowanie Bitcoinem oraz jego wartością przerosło w Internecie hasło „gold price” pod względem liczby wyszukiwań w Google. Nie dziwi więc, że cena BTC znacznie przeskoczyła też cenę złota. Oczywiście idą za tym też zjawiska negatywne. Choćby napływ na rynek ludzi nie rozumiejących technologii i idei kryptowalut, a chcących na nich tylko zarobić. W odpowiedzi na to następują jednak działania liderów naszej społeczności, którzy starają się przybliżać tą tematykę nowicjuszom. Warto przy tej okazji przypomnieć o Polskim Stowarzyszeniu Bitcoin, które apelowało m.in. do polskich giełd o wzmożenie akcji edukujących społeczność kryptowalut, w którą to akcję jako Bitmarket się włączyliśmy.

4. Rośnie liczba projektów opartych na Blockchainie.

Międzynarodowa firma doradcza Deloitte opublikowała raport „Evolution of Blockchain Technology: Insights from the GitHub Platform”. Zgodnie z informacjami zawartymi w dokumencie w repozytorium kodu GitHub w 2016 r. uruchomiono ponad 26 000 nowych projektów opartych na technologii Blockchain. Dla porównania: w 2015 roku było ich 15 000, zaś w pierwszej połowie obecnego roku 25 000. Wszystko więc wskazuję, że 2017 r. będzie w tej kwestii rekordowy, co podkreśla tendencję wzrostową widoczną na rynku.

5. Szwajcarskie miasto Chiasso otwiera się na płatności w BTC.

Mieszkańcy Chiasso od stycznia 2018 roku będą mogli płacić podatki w kryptowalucie. Decyzję o tym podjęto jednak we wrześniu tego roku. Wcześniej w tym kierunku poszły również władze miasta Zug. Czy to tylko krok od pełnej akceptacji kryptowalut w całym państwie?

6. Forki.

Od tego roku na rynku istnieje nie tylko „zwykły” Bitcoin, ale też Bitcoin Cash czy Bitcoin Gold (oraz kilka innych). Na dzień dzisiejszy rynek zaakceptował w pełni głównie Bitcoin Cash i to jego kurs poszedł mocno do góry. Jak ocenić forki? Podobnie, jak większość wydarzeń na tej liście, trudno o jednoznaczną opinię. Społeczność kryptowalut może obecnie wybrać, którego Bitcoina woli używać. Wielu graczom forki dały także dodatkowy zarobek, stąd zapewne spory do nich sentyment części rynku. Z drugiej strony przeciwnicy walut cyfrowych – mniej rozumiejący ich demokratyczną idee – mogą dziś używać argumentu, że forki są sposobem na dodruk Bitcoina.

7. Kontrakty futures oparte na BTC.

Już sam start futures na Chicago Mercantile Exchange (CME) i Chicago Board Options Exchange (CBOE) spowodował kolejną falę hossy na BTC i okazał się sukcesem na taką skalę, że na tej drugiej platformie trzeba było dwukrotnie zamykać handel z powodu nadmiernego jej obciążenia. Wprowadzenie kontraktów terminowych będzie miało duży wpływ na rynek BTC i dlatego wydarzenie to trafiło na nasze zestawienie. Czy jednak jego konsekwencje będą pozytywne? Z jednej strony futures pozwolą rynkowi lepiej śledzić nastroje na rynku, co może w efekcie zmniejszyć wahania ceny BTC, a tym samym zwiększyć jego użyteczność. Z drugiej mogą przyczynić się do jeszcze większej manipulacji kursem. W końcu jak mawiał filmowy, cyniczny Gordon Gekko „chciwość jest dobra”, ale czy taka filozofia przysłuży się dla rozwoju kryptowalut?

8. SegWit.

Jesteśmy na podium. Wraz z blokiem 481823 aktywowany został SegWit, czyli usprawnienie zwiększające maksymalną przepustowości Bitcoina. Patrząc długoterminowo z pewnością usprawni to rozwój mikropłatności opartych na Bitcoinie, a tym samym przyczyni się to zwiększenia jego użyteczności na rynku.

9. Japońskie giełdy kryptowalut otrzymały licencje.

Co to oznacza? Dzięki licencjom stały się pełnoprawnymi instytucjami finansowymi, które można postawić na równi z np. bankami. Oprócz tego dają giełdom prestiż, zaczynają być one traktowane jako zaufani partnerzy biznesowi oraz chronią przed działaniami, jakie np. spotkały polskie czy bułgarskie giełdy, gdy banki zaczęły wypowiadać im umowy. Jako pierwsze licencje otrzymały giełdy Quoine i bitFlyer.

10. Japonia uznała Bitcoina za środek płatniczy.

Wydarzenie przełomowe dla rynku krytpowalut – już w czasie procesu legislacyjnego ustawy uznającej BTC na środek płatniczy chęć akceptacji głównej waluty cyfrowej ogłosiło 300 tys. firm. Ile zaczęło przyjmować płatność w kryptowalucie do końca roku? Jeszcze nie znamy oficjalnych raportów, ale biorąc pod uwagę hype na tą metodę płatności nie zdziwią nas liczby nawet dwukrotnie wyższe. Dlaczego jednak to wydarzenie uważamy za tak ważne? Przede wszystkim zwiększa ono wiarygodność BTC i pokazuje, że kryptowalut można używać nie do spekulacji, ale płatności. Brzmi banalnie, ale to japońskie władze są pierwszymi, które to w pełni zrozumiały. Gratulujemy!

 

 

 

Podziel się wpisem

One thought on “Podsumowanie roku 2017

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.