Paul Krugman zmienia zdanie nt. BTC

Paul Krugman to jeden z tych ekonomistów, którzy jeszcze niemal na dniach wieszali psy na Bitcoinie. Od jego mocno krytycznej wypowiedzi na temat walut cyfrowych nie minął nawet miesiąc. Tym bardziej może dziwić fakt, że podczas ostatniej konferencji blockchainowej zasugerował, że główna kryptowaluta ma o wiele wyższą użyteczność niż złoto.

Umarł król, niech żyje król!

Konferencja ChainXChange okazała się wspaniałym wydarzeniem jak na okres bessy. Można było na niej spotkać m.in. Toma Lee z Fundstrat Global Advisors, którego możecie kojarzyć z jego byczych prognoz.

Może dlatego, z powodu charaktery imprezy, Krugman uznał, że wypada przypodobać się jej uczestnikom. W trakcie debaty nt. kryptowalut stwierdził, że „złoto umarło. Bitcoin ma większą użyteczność niż posiada obecnie złoto”.

Wcześniej ekonomista uznawał Bitcoina za „300-letnią ewolucyjną regresję”. Podkreślał, że „entuzjazm dla kryptowalut wydaje się bardzo dziwny, ponieważ jest dokładnie odwrotnością trendu długoterminowego”. Zwolennicy BTC jego zdaniem pragną wykorzystania najnowocześniejszej technologii do ustawienia systemu monetarnego sprzed trzech wieków.

Z jego wypowiedzi wynikało jednak nierzadko, że nie do końca rozumie samą ideę Blockchaina i walut cyfrowych.

Rozłam wśród ekonomistów

Obecnie można zaobserwować w środowisku ekonomistów rozłam w kwestii kryptowalut. Młodsze pokolenie ekspertów dostrzega w kryptowalutach alternatywę dla obecnego systemu. Piłeczkę odbiją im starsi wiekiem nobliści, którzy spoglądają na nowinki przez prymat teorii sprzed paru dekad i nie widzą konieczności zmiany zasad gospodarki i ekonomii pod tym względem.

Początkiem sierpnia, w kontrze do ówczesnych wypowiedzi Krugmana o BTC, prosiliśmy o komentarz prof. Krzysztofa Piecha.

– Wszystko to samo można powiedzieć o większości walut narodowych – prof. Piech mówił o ewentualnym nagłym spadku wiary w BTC wśród społeczności – Gdyby cały świat zwątpił w wartość dolara, to byłby bezwartościowy. Popatrzmy co się dzieje w Wenezueli, gdy ludzie tracą wiarę w lokalną walutę…

Jak więc widać spojrzenie na kryptowaluty zależy w dużej mierze od wieku. Wynika to także z badań społeczności walut cyfrowych w Polsce i na świecie. Tematem interesują się głównie osoby młodsze, zaś dla starszych pewną barierą może być problem ze zrozumieniem zagadnień technologicznych. Może stąd początkowo krytyczne zdanie na temat Bitcoina ze strony 65-letniego Krugmana? Jakie jest wasze zdanie?

Spodobał Ci się ten artykuł? Zarejestruj się na BitMarket teraz i zacznij handlować kryptowalutami!

 

Podziel się wpisem

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.