Naukowiec: trwa apokalipsa bitcoina

Nouriel Roubini, profesor ekonomii z New York University Stern School of Business, zwany Doktorem Doomem, po raz kolejny atakuje technologię Blockchain, ICO i bitcoina.

Pseudonim ekonomisty wziął się z jego pesymistycznych prognoz dotyczących ekonomii i gospodarki. Teraz Doom ma wystąpić przed senacką komisją bankową i wypowiedzieć się na temat cyfrowych walut. Jego zdaniem bitcoin jest “matką wszystkich baniek”. Mało tego, jego zdaniem teraz główna kryptowaluta  weszła w okres swojej własnej apokalipsy!

Apokalipsa według Doktora Dooma

Roubini uważa, że fani cyfrowych walut to “krypto-łajdacy”, dla którzy „schronieniem (…) jest blockchain, technologia leżąca u podstaw kryptowalut, która teraz jest rzekomo lekiem na wszystkie globalne problemy, w tym ubóstwo, głód, a nawet choroby”. 

Ekonomista jawie (i nie po raz pierwszy) kpi ze środowiska blockchain. W jego wypowiedzi można jednak znaleźć trochę merytoryki. Atakuje technologię bitcoina za jej problemy ze skalowalnością. Umniejsza też znaczenie blockchaina określając go jako “lepszy arkusz kalkulacyjny lub bazę danych”.

Problemy bitcoina

Skalowalność btc okazała się faktycznym problemem głównej kryptowaluty zwłaszcza pod koniec ostatniej bańki spekulacyjnej. Ogromny ruch w sieci bloków spowodował jej ostateczne zapychanie się. W praktyce uniemożliwiając tym samym korzystanie z przelewów kryptowalutowych.

Przypomnijmy, że btc może przetwarzać około pięciu transakcji na sekundę, a ethereum już od 10 do 15. Tacy giganci rynku transferu pieniędzy jak Visa i Mastercard mogą jednak obsługiwać nawet ponad 5000 transakcji w tym samym czasie.

Jeśli chodzi o narzędzia crowdfundingowe, które pomagają firmom kryptowalutowym, ekonomista atakuje też  ICO i cały ekosystem. “Setki innych kryptowalut [jest] wymyślanych każdego dnia, wraz z oszustwami zwanymi ICO, które są w przeważającej mierze zaprojektowane, by obchodzić przepisy dotyczące papierów wartościowych” – określa swój stosunek do całego rynku.

Co ważne, w czasie debaty w czasie trwania obrad komisji partnerem Roubiniego w dyskusji będzie Peter Van Valkenburgh, czyli dyrektor ds. Badań w Coin Center, firmy non-profit, która bada temat kryptowalut i zdecentralizowanej technologii bloków. Może więc wywiązać się ciekawa wymiana opinii.

 

Podziel się wpisem

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.