NASDAQ: kryptowaluty mogą być globalną walutą przyszłości

W czasie Światowego Forum Ekonomicznego w Davos nadal toczą się rozmowy na temat m.in. kryptowalut. Wczoraj przedstawiliśmy dość pesymistyczną wizję Kennetha Rogoffa z Uniwersytetu Harvarda. Dziś poznany bardziej optymistyczną prognozę.

Adena Friedman, prezes i dyrektor generalna Giełdy Papierów Wartościowych NASDAQ, twierdzi, że kryptowaluty mogą być globalną walutą przyszłości. Będąc uczestniczką Światowego Forum Ekonomicznego w Davos napisała w mediach społecznościowych:

„Sam wynalazek jest ogromnym przejawem geniuszu i kreatywności i zasługuje na szansę znalezienia zrównoważonej przyszłości w naszej gospodarce.”

Friedman wskazuje też na działania jej instytucji w zakresie adopcji kryptowalut:

„W NASDAQ pracujemy, aby pomóc kryptowalutom zdobyć zaufanie inwestorów, oferując naszą technologię dopasowywania handlu, rozliczeń i uczciwości handlowej dla start-upowych giełd. Zainwestowaliśmy również w ErisX, instytucjonalny rynek spotów kryptowalutowych i kontraktów przyszłości.”

Czwarta rewolucja przemysłowa

Historia Światowego Forum Ekonomicznego sięga 1971 r., kiedy to Klaus Schwab, profesor Uniwersytetu w Genewie, zorganizował konferencję, która miała na celu wprowadzenie amerykańskich technik zarządzania w Europie. Schwab wydał także w 2016 r. książkę „Czwarta rewolucja przemysłowa”, która w minionym roku ukazała się też w Polsce.

W publikacji pojawia się np. kwestia bitcoina i blockchaina. Zdaniem prof. Schwaba momentem krytycznym w kwestii rozwoju kryptowalut i ich technologii będzie okres, gdy 10% światowego PKB będzie przechowywane w sieci blockchain. Badania ekonomisty wykazały, że aż 58% respondentów uważa, że ten moment nastąpi maksymalnie do 2025 r.

Organizator wydarzenia w Davos wymienia także pozytywy płynące z rozwoju tej technologii. Są to m.in. „szersze możliwości uczestnictwa finansowego na rynkach wschodzących”, eliminowanie pośrednictwa czy wzrost transparentności.

Blockchain może przy tym zrewolucjonizować funkcjonowanie państw. Tu „momentem krytycznym” ma być pobranie wszelkiej maści podatków poprzez sieć bloków. Osoby badane przez profesora także w większości (aż 73%) uważały, że przełom ten nastąpi najpóźniej do 2025 r. Sieć bloków „stwarza państwom zarówno szanse, jak i wyzwania.” Blockchain „nie jest regulowany ani nadzorowany przez żaden bank centralny (…)”. Ponadto, „otwiera możliwość wbudowania nowych mechanizmów podatkowych (…).”

Podziel się wpisem

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.