Najważniejsze wydarzenia minionego tygodnia – Październik (III)

Tak jak w zeszłym tygodniu prezentujemy Wam newsy z miniowego tygodnia i zapraszamy do dyskusji. Pytaniedla  Was umieściliśmy na samym dole postu.

Po spadkach mających miejsce po forku kurs btc/usd idzie w górę.Czy uda nam się przebić ATH? Zobaczymy zapewne wkrótce.

Tymczasem miniony tydzień minął pod znakiem Bitcoin Gold. Kolejny fork nie zadebiutował w najszczęśliwszy sposób, co oczywiście nie przekreśla BTG (bo takim skrótem oznaczać będzie się nowego bitcoinia na giełdach). Na dzień dzisiejszy kurs nadal spada i jego rynkowy debiut w niczym nie przypomina startu Bitcoin Cash. W dniu podziału strona projektu została poddana atakowi DDoS. Ponadto giełda Bittrex w swoim komunikacie wskazała na podstawowe mankamenty waluty: niedopracowany kod konsensusu, brak dostępności kodu do audytów czy też fakt, że deweloperzy nie są znani publicznie.

Spotkanie o tematyce kryptowalut w Hongkongu wydało oświadczenie, w którym sprzeciwia się hard forkowi SegWit2x. W oświadczeniu czytamy: „Ze względu na brak konsensusu w całej społeczności i brak replay protection, uważamy, że SegWit2x jest lekkomyślnym przedsięwzięciem, które może powodować zakłócenia i szkody dla ekosystem. Dlatego silnie sprzeciwiamy się SegWit2x.” Czy więc kolejny fork podzieli los Bitcoin Gold?

Tymczasem pojawiają się doniesienia o kolejnym forku. Bitcoin Silver ma „zdecentralizować Bitcoina”. Jego szczegóły techniczne nie są jednak znane.

Interesujące doniesienia dochodzą z Rosji. Po informacji o planach powstania KryptoRubla prezydent Władimir Putin ogłosił, że do lipca 2018 r. kryptowaluty oraz inne technologie fintech zostaną poddane regulacjom. Powstające przepisy mają objąć m.in. mining kryptowalut i ICO.

Po drugiej strony barykady stoi szef singapurskiego banku centralnego Ravi Menon. W wywiadzie udzielonym Bloombergowi (całość tutaj: goo.gl/6fWwpB) oświadczył, że jego instytucja nie zamierza regulować bitcoina i jemu pochodnych. Władze mają jednak w planach objąć przepisami działanie pośredników na rynku krypto takich jak giełdy czy ICO i walczyć z „praniem” pieniędzy za pomocą bitcoina.

Jeszcze jedną wykładnie proponuje szef południowokoreańskiego banku centralnego, który nie uznaje bitcoina za walutę, a za towar. W tym roku Korea Południowa wprowadziła już w życie przepisy bardziej rygorystycznie podchodzące do ICO.

Nasdaq wyraźnie otwiera się zaś na bitcoina. Na swojej stronie internetowej opublikował artykuł, w którym prezentuje 5 faktów mówiących o tym, że bitcoin to nie bańka. Zdaniem autorów bardzo zauważalne są tendencje do nadania btc statusu legalnego środka płatniczego. Ponadto btc ma realne zastosowanie w biednych krajach takich jak Wenezuela, Zimbabwe czy Boliwia i jest tam środkiem płatniczym mającym realną wartość. Rośnie także liczba punktów przyjmujących kryptowaluty. Finansowy gigant zauważa przechodzenie bitcoina do mainstreamu. I wreszcie dodaje najczęstszy powód wyższości btc – liczba coinów jest ograniczona.

Innego zdania jest legenda amerykańskiej giełdy Warren Buffett, który publicznie określił wzrosty bitcoina jako „prawdziwą bańkę”. „Nie możesz wycenić bitcoina – uważa Buffett – ponieważ nie jest prawdziwym, wartościowym aktywem”.

A jakie jest zaś Wasze zdanie w kwestii kursu i wartości btc?

 

Podziel się wpisem

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.