Najważniejsze wydarzenia minionego tygodnia – Marzec (IV)

Za nami gorący bitcoinowy tydzień. Kurs wyraźnie odbił w górę.Czy to tylko korekta mocnych spadków, czy powrót do wzrostów? Na to pytanie nie odważymy się jeszcze odpowiedzieć. Poniżej prezentujemy jednak kilka newsów z ostatnich dni, które mogły mieć wpływ na ostatnie ruchy na giełdach.

Zaczniemy od G20. Choć wspominaliśmy o tym wydarzeniu w naszych postach, warto uważniej przyjrzeć się podsumowaniu spotkania przedstawicieli największych gospodarek świata. Na dzień dzisiejszy nie będzie nowych regulacji rynku kryptowalut. Prezes banku centralnego Argentyny, Frederico Sturzenegger, oficjalnie przyznał, że temat wymaga głębszej analizy i obserwacji. Poprosił o to wszystkie państwa członkowskie i zachęcił do zbierania danych dotyczących tego młodego rynku. „W lipcu musimy zaoferować bardzo konkretne, bardzo wyraźne rekomendacje nie na temat tego ‘co regulujemy?’ ale ‘jakich danych potrzebujemy?” – stwierdził. Państwa G20 będą ponadto starały się objąć rynek kryptowalutowy standardami FATF (The Financial Action Task Force – Grupy Specjalnej ds. Przeciwdziałania Praniu Pieniędzy i finansowania terroryzmu): „Zobowiązujemy się do wprowadzenia standardów FATF jako że odnoszą się one do krypto-aktywów, oczekując przeglądu tychże standardów przez FATF, a także wzywamy FATF do podjęcia kroków mających na celu ich globalną implementację. Wzywamy międzynarodowe jednostki normalizacyjne, stosownie do swoich pełnomocnictw, do dalszego monitorowania krypto-aktywów i związanych z nimi zagrożeń i określania multilateralnych stanowisk odnośnie do potrzeb (…) Przyznajemy, że innowacja technologiczna, włączając w to składające się na nią krypto-aktywa, posiada potencjał do poprawy wydajności oraz inkluzywności systemu finansowego i szerzej pojętej ekonomii. Krypto-aktywa podnoszą jednakże kwestie odnoszące się do ochrony interesów klientów i inwestorów, integralności rynku, uchylania się od płacenia podatków, prania pieniędzy i finansowania terroryzmu”.

Wspominaliśmy już nieraz o Petro – walucie cyfrowej Wenezueli, która miała pomóc temu krajowi pokonać pewne ograniczenia związane z embargo gospodarczym. Rzeczywistość okazała się jednak dość brutalna. Na mocy zarządzenia z 19 marca, prezydent Donald Trump zakazał bowiem dokonywania jakichkolwiek transakcji za pomocą Petro. Zarządzenie daje sekretarzowi skarbu USA Stevenowi Mnuchinowi możliwość publikowania rozporządzeń mających na celu egzekwowanie tego prawa. Mnuchin zarzuca prezydentowi Wenezueli, Nicolasowi Maduro, że ten zniszczył gospodarkę swojego kraju i teraz, zamiast wprowadzać reformy, próbuje obejść sankcje wykorzystując do tego nowoczesną technologię. Przypomnijmy też, że już początkiem roku Departament Skarbu USA ostrzegał przed inwestowaniem w Petro.

Edward Snowden powraca na nagłówki. Jego zdaniem Amerykańska Agencja Bezpieczeństwa Narodowego (NSA) jest w stanie zlokalizować osoby dokonujące transakcji bitcoinami na całym świecie i od dawna interesuje się Blockchainem. Oprócz tego przemawiając do publiczności za pośrednictwem kamery internetowej podczas imprezy Blockstack w Berlinie, Snowden wypowiedział się na temat bitcoina. Zauważył jego wady, ale też podkreślił, która waluta cyfrowa wydaje się mu najciekawsza: „Kiedy rozmawiamy o tym, które kryptowaluty są dla mnie interesujące, przypomnę, że powiedziałem to już wcześniej i powiem to jeszcze raz – zcash jest dla mnie najciekawszy, ponieważ jego właściwości dotyczące prywatności są naprawdę wyjątkowe, ale można zaobserwować coraz więcej projektów, które próbują to naśladować. Myślę, że to pozytywne zjawisko. ”

W USA ponownie można usłyszeć o kryptowalutach. Jak co roku Kongres opublikował raport o stanie amerykańskiej gospodarki. Tym razem nie zabrakło akapitów dotyczących bitcoina i jemu pochodnych: „Szum wokół walut cyfrowych przypomina ekscytację Internetem z późnych lat dziewięćdziesiątych, kiedy ludzie postrzegali firmy technologiczne jako te, które mogą zmieniać świat. Powstało wiele firm internetowych, a ich wartość poszybowała w bardzo krótkim czasie. Wiele z nich upadło, jednak nieliczne odniosły spektakularny sukces, zmieniając konwencjonalne sposoby prowadzenia biznesu”. Co ciekawe autorzy dokumentu widzą potencjał btc w kontekście zostania ponadnarodową walutą światową. W tym miejscu zauważa się jednak pewne ograniczenia najpopularniejszej kryptowaluty związane z nadal młodym wiekiem rynku tj. duże wahania jej kursu. Ponadto w raporcie zaznaczono, że rządzący powinni najpierw dobrze przyjrzeć się zjawisku blockchaina i opartym na nim walutom, a dopiero potem starać się je regulować.

 

Podziel się wpisem

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.