Najważniejsze wydarzenia minionego tygodnia – Marzec (IV) część 2

Za nami kolejna fala spadków na giełdach. Warto jednak w takich momentach przyjrzeć się fundamentom rynku, które mimo zmiany koniunktury na wykresach, wyraźnie się wzmacniają. I z tego też powodu publikujemy nasz cotygodniowy cykl dotyczący newsów.

Rosja zaczyna regulować rynek walut cyfrowych. Co ciekawe projekt ustawy przewiduje określenie kryptowalut jako środka płatniczego. Autorami tych przepisów są przewodniczący rosyjskiej Dumy, Wiaczesław Wołodin, oraz jej deputowany, Paweł Krasheninnikov. Nieco wcześniej do Dumy wypłynął inny projekt zmian legislacyjnych autorstwa Ministerstwa Finansów, który wprowadzałby na rynek licencjonowane giełdy walut opartych na blockchanie oraz określał funkcjonowanie ICO i kopalń kryptowalutowych. Który z nich zostanie przegłosowany?

Zachodnia Wirginia testuje obecnie system głosowania dla wyborców, którzy służą w wojsku i przez to mają utrudniony udział w spełnianiu swojego obywatelskiego obowiązku. Obywatele stanu mogliby oddawać swoje głosy za pomocą aplikacji mobilnej opartej na technologii blockchain. W swoim oświadczeniu Sekretarz Stanu Wirginia Zachodnia, Mac Warner, powiedział, że testem dla oprogramowania będą wybory do Senatu stanowego, które odbędą się 8 maja. Mówi się, że aplikacja zapewnia bezpieczniejszą i anonimową metodę głosowania. Wielu wyborców służących w czasie wyborów w wojsku było dotąd zaniepokojonych, że ich karty do głosowania wysłane faksem mogą nie zostać odebrane na czas lub nie zostać policzone. Nowy system głosowania rozwiązuje te problemy. W dalszej części wypowiedzi Warner przyznał, że planuje rozszerzyć projekt na wszystkie 55 okręgów stanowych podczas wyborów powszechnych w 2018 roku, oczywiście jeśli tylko test 8 maja zakończy się sukcesem. Działania te zbiegają się z krokami Izby Reprezentantów Zachodniej Wirginii, która dąży do utworzenia specjalnej grupy badawczej technologii blockchain.

W świecie blockchaina głośno było niedawno o wykorzystaniu technologii sieci bloków w samochodach Daimlera. Okazuje się jednak, że konkurencja na rynku motoryzacyjnym nie próżnuje. Swój program związany z walutami cyfrowymi przygotowuje Ford. Firma chce stworzyć system do komunikacji pomiędzy kierowcami. Dzięki niemu

kierujący pojazdem, który spóźnia się na spotkanie, nabywając wcześniej token, może poprosić uczestników ruchu drogowego (w zamian za rzeczony token) o przekazanie mu całego pasa na czas 10 minut🕚na określonej drodze. Program jest związany z planami koncernu dotyczącymi rozwoju sztucznej inteligencji na rynku motoryzacyjnym.

Sieć sklepów komputerowych Newegg zaczęła akceptować płatności w bitcoinie w Kanadzie. Firma cieszy się ogromną popularnością – może pochwalić się około 36 milionami klientów i jest jedną z pierwszych znanych marek, które zaakceptowały btc jako formę płatności. „Od tego czasu (2014 r. – przyp. autora) wartość bitcoina gwałtownie wzrosła, a klienci posiadający bitcoiny mają znacznie większą siłę nabywczą. Uważamy, że nadszedł czas, aby rozszerzyć naszą akceptację bitcoina dla naszych klientów w Kanadzie.” – wytłumaczył decyzję Danny Lee, CEO Newegg. Oczywiście, podobnie jak większość firm, Newegg nie akceptuje bezpośrednio kryptowaluty. Używa do tego BitPay, niezależnego procesora płatności, który za niewielką opłatą zamienia monety na walutę fiducjarną w punkcie sprzedaży.

Mimo bessy popularność kryptowalut rośnie. Amerykański serwis Finder.comprzeprowadził w minionym tygodniu ankietę, w której bada to zagadnienie. Wzięło w niej udział 2001 obywateli USA. Do posiadania BTC lub pochodnych przyznało się 7,95% ankietowanych. Z osób, które jak na razie nie kupiły nawet pierwszej symbolicznej „monety” (niekoniecznie btc), 7,76% deklaruje taką chęć. Może to sugerować wręcz podwojenie się rynku w przyszłości. Nadal w waluty cyfrowe inwestują głównie mężczyźni. Co ich determinuje? Ponad połowa (54,09%) przyznała się do zakupu określonego coina na podstawie własnych obserwacji i pozyskanych indywidualnie informacji. 40,25% kupowało kryptowaluty z powodu doniesień medialnych i pewnego hype’u na nie, zaś 41,51% zostało namówionych przez znajomych. Oczywiście każdy ankietowany mógł wybrać kilka odpowiedzi.

To jednak nie wszystko. Ogromny entuzjazm do blockchainowych walut wykazują młodzi ludzie z Korei Południowej. Badanie w tej kwestii przeprowadził tamtejszy bank centralny. Wyniki napawają optymizmem. 40% młodych Koreańczyków deklaruje się jako zwolennicy bitcoina i innych tego typu walut. Na wynik mógł mieć jednak wpływ okresprzeprowadzania ankiety (wrzesień-listopad zeszłego roku, czyli okres bańki na kryptowalutach), ale jej  rezultaty i tak świadczą o dużym potencjalne rynku. Tym bardziej, że w ramach badań przepytano aż 25 011 osób powyżej 19. roku życia. Jeśli wierzyć wynikom, więcej niż co piąty (21,6%) obywatel Korei Płd. jest zaznajomiony z blockchainem. Nadal mowa głównie o osobach 20- i 30-letnich. Przy starszych rocznicach odsetek zaczyna bowiem spadać. Chęć zainwestowania w cyfrowe waluty deklarowało wtedy 24,2% Koreańczyków pomiędzy 20. a 30. rokiem życia. 30- i 40-latkowie byli trochę bardziej sceptyczni – wynik tej grupy to 20,1%. Do posiadania jakiejkolwiek kryptowaluty przyznało się 5,2% badanych. Z jakich pobudek Koreańczycy kupują zaś waluty cyfrowe? Jak nie trudno się domyślić, chodzi o kwestie inwestycyjne. Do tego przyznało się aż 86,7% wszystkich respondentów.

 

 

Podziel się wpisem

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.