Najważniejsze wydarzenia minionego tygodnia – Marzec (III)

Jak Wasze nastroje przy obecnych spadkach na giełdach. Dla uspokojenia skołatanych nerwów proponujemy lekturę newsów z minionego tygodnia.

Niedawno wspominaliśmy o wykorzystywaniu blockchaina i kryptowalut w przemyśle motoryzacyjnym. Jak widać ten trend nabiera na sile. Chubu Electric Power Co., jeden z największych dostawców energii elektrycznej w Japonii, we współpracy ze startupem Nayuta, prowadzi badania dotyczące płatności bitcoinowych w oparciu o protokół Lightning Network. Płatności takie mają zostać zastosowane właśnie w stacjach ładowania samochodów elektrycznych. CEO firmy Nayuta, Kenichi Kurimoto, przedstawia idee pomysłu: „Dla zastosowań opartych na łańcuchu bloków czy Internet of Things potrzebne są płatności czasu rzeczywistego. Pokazaliśmy, że płatności przeprowadzane poza głównym łańcuchem mogą być w tym przypadku rozwiązaniem”.

Tajlandzki rząd zatwierdził dwa projekty dekretów królewskich mających na celu regulację transakcji kryptowalutowych i nałożenie podatków od zysków kapitałowych z inwestycji w waluty cyfrowe. Ważne zaznaczenia jest, że przepisy mają zapobiegać nadużyciom związanym z nowoczesnymi technologiami płatniczymi i wynikają z potrzeby kompleksowej regulacji tego rynku. Mimo tego rzecznik rządu zwrócił uwagę, że nowo proponowane prawo nie ma na celu zakazywania kryptowalut i ICO. Zamiast tego, regulacje mają na celu ochronę osób inwestujących w kryptowaluty. Przed wejściem w życie projekty dekretów muszą zostać jeszcze zweryfikowane i sprawdzone przez Tajlandzką Radę Stanu – szereg wykwalifikowanych radców prawnych z doświadczeniem w dziedzinach takich jak prawo, ekonomia i nauki społeczne.

W środę w amerykańskim Kongresie odbyła się ciekawa debata dot. kryptowalut. Podczas spotkania Podkomisji Rynku Kapitałowego, Papierów Wartościowych i Inwestycji głos zabrało wielu przedstawicieli akademickich i branżowych. Jak powiedział Randy Hultgren: „Kongres ma obowiązek zapewnić ochronę inwestorów bez nadmiernego zapobiegania wzrostowi”. Liderka Demokratów Carolyn Maloney przyznała, że pracuje obecnie nad ustawą regulującą rynek kryptowalut pod kątem giełd. Nie zabrakowało ostrych słów względem bitocina i jemu pochodnych. M.in. dr Chris Brummer, profesor prawa w Georgetown University Law Center, doradzał dużą ostrożność względem tej nowoczesnej technologii. Niejako w kontrze do tego wystąpił Tom Emmer – członek Kongresowego Klubu Blockchain – który zauważył, że rynek walut opartych na sieci bloków ma ogromny potencjał i zaatakował polityków, chcących regulować coś, czego nie rozumieją.

Google zmieniło regulamin dotyczący reklamowania produktów finansowych za pomocą Google AdWords. Nowe przepisy wejdą w życie w czerwcu br. Niestety w ich wyniku niedozwolone będzie m.in. reklamowanie za pomocą systemu kryptowalut. Oprócz tego nowe zapisy uderzają w: ICO, giełdy kryptowalutowe, portfele kryptowalut, a także doradztwo z zakresu handlu kryptowalutami.

To news z gatunku 18+. Playboy.tv wprowadza do swojej oferty nową opcję płatności–wkrótce za oglądanie filmów dla trochę starszych widzów będzie można płacić kryptowalutami. Firma ma w planach założyć swój własny portfel kryptowalutowy. Na starcie użytkownicy będą mogli zapłacić za dostęp do kanałów tokenem Vice Industry Token (VIT). W planach jest także wprowadzenie płatności walutami cyfrowymi za inne produkty – gry oraz aplikacje rzeczywistości rozszerzonej i wirtualnej.

Dodatkowo Benoît Cœuré, członek zarządu Europejskiego Banku Centralnego (EBC), i Jacqueline Loh, przewodnicząca komitetu ds. Rynków Banku Rozrachunków Międzynarodowych (BIS) stwierdzili w oświadczeniu wydanym 13 marca, że Bitcoin „nie jest odpowiedzią na bezgotówkową gospodarkę”.

Zdaniem obu finansistów Bitcoin jest jednak dla współczesnego systemu bankowego „wyzwaniem”, któremu należy sprostać. Sposobem na to jest ulepszenie oferty przelewów konsumenckich. „Pomimo wielu błędów, Bitcoin skierował uwagę na stare niepowodzenia naszego obecnego systemu związane z transgranicznymi płatnościami detalicznymi. (…) Ulepszenia są najlepszym sposobem na sprostanie wyzwaniu bitcoina” – podkreślają Cœuré i Loh. Cœuré twierdzi ponadto, że temat uregulowania kryptowalut będzie „bardzo ważny” dla społeczności międzynarodowej w przyszłości.

 

Podziel się wpisem

One thought on “Najważniejsze wydarzenia minionego tygodnia – Marzec (III)

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.