Najważniejsze wydarzenia minionego tygodnia – Maj (III)

Poniżej kolejne podsumowanie ostatnich newsów:

Zaczniemy od Polski. W wywiadzie dla Business Insider wiceminister Finansów Paweł Gruza po raz kolejny potwierdził, że jego resort prowadzi prace nad legislacją rynku walut cyfrowych pod kątem podatku PCC. Zgodnie z jego słowami transakcje kryptowalutowe nie mają być objęte tą kontrowersyjną daniną. Ponadto, ministerstwo pracuje także nad przepisami dotyczącymi podatku dochodowego od obrotu kryptowalutami, które mają obowiązywać od 2019 r.

Jack Ma, twórca Alibaby, powiedział na drugiej edycji World Intelligence Conference w Tiencin, że uważa bitcoina za bańkę. Jednocześnie ma bardzo pozytywne zdanie na temat blockchaina. Ma wspomniał o tym, że przez lata dokładnie badał temat technologii sieci bloków, której potencjał jego zdaniem zostanie wykorzystany w rozwiązaniu problemów dotyczących ochrony prywatności na wielu jej poziomach. Podkreślił, że bezpieczeństwo jest priorytet dla współczesnego handlu elektronicznego. Chińskiemu biznesmanowi nie podoba się jednak fakt, że rozwojowi blockchaina towarzyszy spekulacja giełdowa. Przyznał jednak, że nie wie zbyt dużo na temat samego bitcoina, choć zdaje sobie sprawę, że jeśli główna kryptowaluta zyska globalną popularność, zmieni to cały system finansowy na świecie.

Ekonomista Alex de Vries przyznał, że zgodnie z jego obliczeniami górnicy kopiący bitcoina zużyją 0,5% światowej energii w 2018 r. Obliczenia de Vriesa pokazują, że obecnie sieć głównej kryptowaluty zużyła 2.55 GW, zaś jego prognostyczny wynik to 7.67 GW w niedalekiej przyszłości (dla porównania Irlandia „zdjada” tylko 3.1 GW, zaś Austria 8.2 GW). Określił to zjawisko jako „duży problem”. „To ogromna różnica w porównaniu do zwykłego systemu finansowego, a to rosnące zapotrzebowanie na energię elektryczną z pewnością nie pomoże nam osiągnąć naszych celów klimatycznych” – konkluduje naukowiec.

Współzałożyciel Apple, Steve Woźniak, po raz kolejny pozytywnie wypowiedział się na temat kryptowalut i technologii blockchaina w czasie swojej prelekcji na konferencji WeAreDevelopers. „To następna duża rewolucja informatyczna, która ma nastąpić” – przyznał „Woz”. Były wspólnik Steve’a Jobsa podkreślił, że widzi wiele przydatnych aplikacji zbudowanych na bazie blockchaina. Według Wozniaka, blockchain i kryptowaluty osiągną swój pełny potencjał w ciągu dekady.

J.P. Morgan Chase & Co zaprezentowało prototyp swojej platformy blockchainowej dedykowanej rynkom kapitałowym. Celem aplikacji będzie obniżenie kosztów i zwiększenie płynności transakcji papierów wartościowych. Christine Moy, dyrektor wykonawczy projektu Blockchain Center of Excellence J.P. Morgana, wyjaśniła, że rynki kapitałowe, na których dokonywane są duże transakcje, potrzebują wiele systemów i przepływu informacji między dużą liczbą różnych interesariuszy – „od emitentów i zarządzających aktywami po izby rozliczeniowe i administratorów funduszy.” Zdaniem Moy Blockchain może zaoferować pojedynczą, ale sprawną aplikację, dzięki której każda z wielu jednostek uczestniczących w tym procesie mogłaby uczestniczyć i mieć dostęp do koniecznych danych. Mogłoby to przynieść znaczące oszczędności, a także przezwyciężyć pewne problemy związane z brakiem zaufania między stronami.

Podziel się wpisem

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.