Najważniejsze wydarzenia minionego tygodnia – Maj (II)

W minionym tygodniu kurs nie dostarczył nam zbyt dużych emocji. W naszej sondzie http://tiny.pl/g23wk (głosowanie trwa jeszcze  2dni) możecie wypowiedzieć się w temacie przyszłości kursu. Na cenę bitcoina i innych walut cyfrowych z pewnością wpływ mają i będą miały newsy. Część z nich prezentujemy poniżej w naszym tradycyjnym podsumowaniu.

Australijski rząd w minionym roku zniósł podwójne opodatkowanie kryptowalut, temat sieci bloków stał się też tematem debaty w parlamencie. Niedawno zaś władze tego kraju opublikowały raport budżetowy na lata 2018-19. Niemałe fundusze zostały przeznaczone na badania i rozwój blockchaina. W dokumencie czytamy: „Rząd dostarczy 0,7 miliona dolarów australijskich w latach 2018-19 dla Agencji ds. Transformacji Cyfrowej (DTA). W celu zbadania obszarów, w których technologia blockchain może zaoferować największą wartość usługom rządowym.” Prace podzielono na dwa etapy:

1) przeprowadzenie badań, aby zrozumieć idee i dojrzałość blockchaina, oraz

2) poznanie potencjału wykorzystania blockchain do obsługi usług rządowych.

Wall Street nadal otwiera się na blockchaina i kryptowaluty. Kilka dni temu w mediach można było przeczytać o planach wejścia na ten rynek Goldman Sachs. Niedługo potem New York Times ogłosił, że spółka zarządzająca amerykańską giełdą NYSE planuje start własnej platformy wymiany kryptowalut: „Spółka zarządzająca nowojorskiej giełdy pracuje nad internetową platformą transakcyjną, która umożliwiłaby dużym inwestorom kupowanie i trzymanie bitcoinów. (…) Cztery osoby poinformowały o tym redakcję, jednak poprosiły o pozostanie anonimowymi, ponieważ plany są nadal poufne”. Pozostaje nam czekać na rozwój wypadków.

Amerykański Urząd Patentów i Znaków Towarowych rozpatrzył wniosek patentowy złożony w imieniu firmy Winklevoss IP dotyczący elektronicznego systemu wycen i handlu funduszami ETF opartymi na

cenie bitcoina. Jak się zapewne domyślacie, wniosek został rozpatrzony pozytywnie. Cameron i Tyler Winklevoss, współzałożyciele giełdy Gemini, już od pięciu lat starają się utworzyć bitcoinowy fundusz inwestycyjny. Z różnym skutkiem. Wspominany patent z pewnością przybliża ich do tego celu. Trzymamy kciuki!

Polscy podatnicy obracający kryptowalutami mogą odetchnąć z ulgą? Wojewódzki Sąd Administracyjny w Olsztynie potwierdził, że podatek PIT rozlicza się dopiero w momencie zamiany walut cyfrowych na walutę fiat lub przy zakupie za nie towarów lub usług. Nie można więc mówić o konieczności zapłaty podatku krypto-krypto. Powód? Zdaniem sądu z powodow “braku możliwości ustalenia wartości przychodu”. Wyrok jest jak najbardziej racjonalny, ale musimy pamiętać, że w Polsce nie obowiązuje prawo precedensu, więc nie jest on obowiązujący na obszarze całego kraju i dla każdego przypadku.

Podziel się wpisem

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.