Najważniejsze wydarzenia minionego tygodnia – Maj (I)

Jak spędzacie majówkę? Mamy nadzieję, że nie zapominacie w ostatnich dniach o kryptowalutach. Jeśli tak się jednak stało, przygotowaliśmy dla was krótkie podsumowanie tygodnia.

Telegram niespodziewanie przerwał własne ICO. Mimo tego przedsprzedaż tokenów projektu spotkała się z rekordowym zainteresowaniem inwestorów, dając ostatecznie wynik w wysokości około 1,7 mld dolarów. Jaki jest jednak powód tej decyzji? Oficjalnie nie wydano jeszcze żadnego komunikatu. Po sieci krążą tylko pogłoski o tym, jakoby było to spowodowane strachem organizatorów przed coraz to nowszymi regulacjami rynku (Telegram jest narażony np. na kontrolę ze strony SEC – amerykańskiej komisji papierów wartościowych i giełd). Inne potencjalne powody? Może po prostu do realizacji pomysłu zebrano już wystarczającą liczbę środków? Jak wy uważacie? Zachęcamy do komentowania.

Temat sieci bloków i kryptowalut jest nadal na fali w Korei Południowej. Zgodnie z ostatnimi newsami bank centralny tego kraju bierze pod uwagę wykorzystanie blockchaina i walut cyfrowych do stworzenia systemu bezgotówkowego na obszarze całego państwa. Ponoć kryptowaluty mogą zastąpić katy płatnicze już nawet do 2020 roku. Nad projektem wprowadzenia tego typu zmian pracują eksperci z branży fintech, ekonomii i nauk społecznych w porozumieniu z bankiem centralnym. Jeśli wszystko się uda, Korea Południowa zostanie pierwszym krajem, w którym blockchain stanie się fundamentem jednolitej, narodowej waluty wirtualnej.

Jak zwykle dolejemy trochę dziegciu do miodu. Legenda giełdy – Warren Buffett ponownie został zapytany o swój pogląd na temat kryptowalut. Jego zdanie jednak nie uległo zmianie – nadal uważa, że kupowanie walut opartych na blockchainie ma w sobie więcej z gry w ruletkę niż poważnego inwestowania. 87- latek zapytany o opinię przez Yahoo odparł: “Istnieją dwa rodzaje przedmiotów, które ludzie kupują i myślą, że inwestują (…) Jeden naprawdę inwestuje, a drugi nie. Jeśli kupujesz coś takiego jak gospodarstwo rolne, dom jednorodzinny lub

prowadzisz działalność gospodarczą […] możesz to zrobić na zasadach prywatnych […] i jest to w pełni satysfakcjonująca inwestycja. Sama inwestycja jest opłacalna i ma dać Ci zysk. Teraz, jeśli kupujesz coś takiego jak btc lub jakąś kryptowalutę, tak naprawdę nie masz niczego, co wyprodukowałoby cokolwiek. Masz tylko nadzieję, że ktoś w przyszłości zapłaci Ci za to więcej.”

Ustawa o płatnościach kryptowalutowych w Arizonie jest nadal procedowana. Zaszły w niej jednak spore zmiany. Izba Reprezentantów w Arizonie przegłosowała przepisy 30 kwietnia stosunkiem 43 za do 14 głosów przeciwko. Przeszedł więc projekt, który różnił się od tego, który został zaakceptowany przez stanowy Senat. Teraz obie izby przystępują do rozmów, aby pogodzić powstałe różnice. Zdecydowanie największa zmiana polega na tym, że w nowej wersji wypadły zapisy mówiące o możliwości płacenia podatków za pomocą walut cyfrowych. Jak wyjaśnia ustawa: „Departament zbada, czy podatnik może zapłacić podatek dochodowy za pomocą środka płatniczego, takiego jak bitcoin, litecoin lub jakakolwiek inna kryptowaluta korzystająca z elektronicznych systemów peer-to-peer.” Czekamy na wynik analiz z zapartym tchem.

Podziel się wpisem

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.