Najważniejsze wydarzenia minionego tygodnia – Luty (III)

Kolejny kryptotydzień za nami. Poniżej, jak zwykle co piątek, przypomnienie najważniejszych newsów ostatnich dni

Blockchain wchodzi na rynek telekomunikacji. Znany także w Polsce gigant tego rynku – T-Mobile planuje wdrożyć do swojej sieci rozwiązanie sieci bloków dla swoich klientów. Korporacja współtworzyła niedawno sieć Hyperledger 1.0. Udział T-Mobile dotyczył rozwiązań identyfikacji cyfrowej. Ten moduł zostanie teraz użyty we wspomnianym blockchainie. Głównym protokołem będzie PoC (Proof-of-Concept), mający za zadanie weryfikację konkretnej usługi dla nabywcy w kwestii osiągnięcia sukcesu. Warto odnotować, że niemiecka firma nie jest na tym polu pionierem. Comcast i British Telecomunications stworzyły własne blockchainy już w 2017 r. Norweski Telenor ma w planach nawet organizację własnego ICO.

Bitcoin na tyle stał się już częścią naszej rzeczywistości, że jego tematyka jest przedmiotem na uczelniach. Carnegie Mellon, Cornell, Massachusetts Institute of Technology, Berkeley czy Uniwersytet Maryland to szkoły wyższe w USA, które już dziś – wychodząc naprzeciwko trendom – oferują studentom zajęcia z zakresu technologii blockchaina. Co ciekawe przedmioty tego typu cieszą się dużym i stale rosnącym zainteresowaniem. „Miałem do czynienia z delikatnym nabijaniem się ze mnie ze strony moich kolegów, kiedy zacząłem udzielać wykładów na temat Bitcoina” – wspomina David Yermack, profesor prawa i biznesu z Uniwersytetu Nowojorskiego, który wykłada przedmiot od 2014 r. Dziś na jego zajęcia uczęszcza kilkaset osób. „Oni zdają sobie sprawę, że to odmieni wiele różnych dziedzin biznesu i to oni chcą być tymi, którzy te zmiany wprowadzają, a nie tymi dla których są one wprowadzane.” – podsumowuje idee Campbell Harvey, profesor z Uniwersytetu Duke’a.

Płacilibyście podatki bitcoinami? Nic prostszego! Możliwe, że do osiągnięcia tego celu wkrótce wystarczy tylko przeprowadzić się do… Arizony. Senat tego stanu przegłosował projekt ustawy umożliwiającej odprowadzanie podatków w kryptowalucie. Co ważne, zapisy nie ograniczają tego tylko do bitcoina. Dokument czeka jeszcze głosowanie w lokalnej Izbie Reprezentantów. Przepisy przewidują, że zamiana kryptowaluty na dolara będzie musiała odbyć się w ciągu 24 godzin od pobrania podatku. Ma to zniwelować ryzyko kursowe, a tym samym usunąć barierę, na które powołują się niektórzy przeciwnicy walut cyfrowych.

Litecoin przeżywa drugą młodość. 26 lutego ma zostać uruchomiony LitePay! Nowa usługa ułatwi firmom akceptację płatności w Litecoinie. Wprowadzi także karty debetowe Litecoina. Dzięki temu transakcje kryptowalutowe staną się błyskawiczne i przede wszystkim łatwiejsze do realizacji. Sukces LitePay może z pewnością zwiększyć popularność i stopień używalności „młodszego brata bitcoina”.

Za nami spotkanie Komitetu Doradczego ds. Technologii amerykańskiej Komisji Towarowych Kontraktów Terminowych (CFTC), którego tematem był Bitcoin, kryptowaluty i blockchain. Wzięli w nim udział zarówno politycy jak i przedsiębiorcy. Brian Quintenz, republikański członek komisji CFTC, wypowiedział się na temat regulacji Bitcoina, a dokładnie ich braku: „Komisja nie powinna podejmować prób dokonywania osądów wartościujących, które z nowych produktów są wartościowe, a które nie – rynki, inwestorzy i konsumenci muszą sami o tym zdecydować”. Tym samym stwierdził, że liczy raczej a samoregulację, a nie na tworzenie odgórnych przepisów. Efektem spotkania będzie powołanie dwóch podkomisji. Jedna z nich zajmie się stricte kryptowalutami, zaś druga blockchainem.

Podziel się wpisem

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.