Najważniejsze wydarzenia minionego tygodnia – Luty (II)

Co wydarzyło się w świecie kryptowalut w tym tygodniu? Poniżej ważniejsze newsy:

Na OpenBazaar zapłacicie wkrótce Bitcoin Cash. Zdecentralizowana platforma handlowa potwierdziła w środę, że rozpoczęła proces implementacji tej waluty w swoim systemie. Brian Hoffman, prezes OB1, start-upu odpowiedzialnego za rozwój projektu OpenBazaar podkreśla, że firma wraz z rozwojem całego rynku otwiera się na inne waluty cyfrowe: „OpenBazaar powstał w 2014 roku, jako sposób przeprowadzania transakcji z wykorzystaniem bitcoina, który w tamtym czasie był największą i najczęściej wykorzystywaną kryptowalutą. W praktyce jedyną. Dzisiaj pojawiło się kilka kryptowalut, które dają inne możliwości wykorzystania, a my przekonaliśmy się, że wybór jest istotną częścią tego co kupujący i sprzedający chcą widzieć na OpenBazaar”.

Singapur nie zamierza – mimo plotek – zakazywać kryptowalut. W tej sprawie wypowiedział się wicepremier i przewodniczący banku centralnego, Tharman Shanmugaratnam: „Na obecną chwilę, natura jak i skala handlu kryptowalutowego w Singapurze nie stanowi ryzyka dla bezpieczeństwa jak i integralności naszego systemu finansowego. Ich wykorzystanie w realizacji płatności jest niewielkie, wolumen handlowy kryptowalut w Singapurze również nie jest wysoki – jest on znacznie mniejszy niż w krajach takich jak Stany Zjednoczone, Japonia czy Korea Południowa”. Nie oznacza to jednak, że władze nie obserwują rynku walut cyfrowych. Jak przyznał polityk, rząd przygląda się Bitcoinowi i jemu pochodnym, ale na dzień dzisiejszy nie widzi w nich żadnych zagrożeń.

W Europie nadal toczy się dyskusja dotycząca regulacji kryptowalut. Zgodnie z ostatnimi informacjami CNBC Europejski Bank Centralny nie ma obecnie w planach tworzenia żadnych przepisów prawnych obejmujących kryptowalut. W swojej wypowiedzi podkreśliła to przewodnicząca Rady Nadzorczej w Europejskim Banku Centralnym Danièle Nouy: „Badamy tę kwestię w ujęciu regulacyjnym, jesteśmy gotowi zrobić coś, jeśli będzie to potrzebne, ale jak dotąd nie jest to priorytetowa pozycja na naszej liście spraw do załatwienia”.

Wenezuelskiej telenoweli związanej z kryptowalutą Petro ciąg dalszy. Minister handlu zagranicznego i inwestycji zagranicznych José Vielma Mora stwierdził w czwartek, że zagraniczni inwestorzy będą mogli przyjmować płatności za swoje towary i usługi w Petro. Polityk wymienił także Polskę, Danię, Honduras, Norwegię i Wietnam jako kraje, które byłyby ponoć gotowe otrzymać kryptowalutę w zamian za żywność i lekarstwa. Według Mora także Kanada wyraziła zainteresowanie inwestowaniem w Wenezueli w sferze „farmaceutyków dla ludzi i zwierząt”. Coraz więcej wiadomo też o przedsprzedaży Petro. Jej start jest planowany na 20 lutego, a sam proces ma trwać do 19 marca. Do rąk inwestorów trafi 38,4 milionów „żetonów”, które potem „mogą być wymieniane na petro w dowolnym momencie między datą premiery i zamknięciem wstępnej oferty”. ICO odbędzie się zaś dzień po zakończeniu przedsprzedaży czyli 20 marca.

Zgodnie w WhiteList rząd wenezuelski ma zaakceptować Petro jako środek płatniczy za podatki, opłaty i usługi publiczne.

Prawodawca z Arizony chce chronić operatorów węzłów blockchaina przed ewentualnymi zakazami ze strony władz lokalnych. Projekt ustawy został złożony 6 lutego w Izbie Reprezentantów w Arizonie i stanowi, że „miasto lub miejscowość nie może zabraniać lub w inny sposób ograniczać osoby do prowadzenia węzła w technologii blockchain w miejscu zamieszkania”. Projekt ustawy zaproponował reprezentant stanu Arizona Jeff Weninger, autor ustawy z 2017 r. potwierdzającej legalność podpisów blockchain i inteligentnych umów zgodnie z prawem stanowym. Ustawa Weningera przyciągnęła wtedy szerokie poparcie w legislaturze stanowej i została formalnie podpisana przez gubernatora Douga Duceya 29 marca ubiegłego roku.

Podziel się wpisem

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.