Najważniejsze wydarzenia minionego tygodnia – Luty (I)

Jest piątek, więc czas na nasze podsumowanie tygodnia:

Choć kurs BTC/USD w ostatnim okresie spada, nie oznacza to zmniejszenia zainteresowania kryptowalutami ze strony biznesu. Samsung wszedł w minionym roku we współpracę z tajwańską firmą TSMC Taiwan. Owocem tej kooperacji jest start produkcji ASIC-ów do kopania walut cyfrowych! Prace nad projektem urządzenia zakończono już w 2017 r. Dzięki swojemu zapleczu (Samsung jest właścicielem jednej z największych sieci wytwórni półprzewodników na świecie) firma może stać się poważnym konkurentem dla dotychczasowego najsilniejszego gracza na rynku – chińskiego Bitmain.

Jeśli wychodziłby papierowy magazyn dotyczący kryptowalut John McAfee z pewnością często spoglądałby na Was z jego okładki. Ekscentryczny milioner znowu postanowił wypowiedzieć się na temat walut cyfrowych. Tym razem – czym zapewne zawiódł część swoich fanów – nie bawił się w prognozowanie przyszłej ceny BTC, ani swoją wypowiedzią nie podniósł ceny żadnego altcoinao kilkaset procent. „W przeciągu najbliższych pięciu lat ponad połowa świata, mogę Ci to obiecać, będzie już korzystała z kryptowalut. Druga połowa, która nie będzie tego robiła, to ludzie, którzy nie mają smartfona lub dostępu do Internetu” – stwierdził podczas wywiadu udzielanego w czasie trwania konferencji dotyczącej Blockchaina w Tajlandii. Co ciekawe niedawno w podobnym tonie wypowiadał się Tim Draper, którego zdaniem za 5 lat płacenie gotówką będzie czymś wstydliwym.

Coincheck, giełda kryptowalut z Japonii, padła ofiarą ataku hackerskiego. Złodzieje ukradli z platformy firmy żetony XEM o wartości ponad 500 milionów dolarów. Alternatyne źródła mówią o kwotach znacznie wyższych: 600 mln. dolarów w XEM i ponad 120 mln. dolarów w Ripple. Handel na giełdzie został tymczasowo zawieszony (oprócz BTC). Co jednak bardzo ważne, spółka zapowiedziała, że zwróci swoim klientom skradzione środki. Mimo wszystko pozostaje to na dzień dzisiejszy największa kradzież w historii kryptowalut, „poprawiając” niechlubny wynik Mt.Gox. Możemy założyć, że obecne spadki na rynku są częściowo konsekwencją tego wydarzenia.

Kolejnym powodem spadków może być dezinformacja dotycząca zakazu kryptowalut w Korei Południowej. Ban na waluty cyfrowe miało przygotowywać Ministerstwo Sprawiedliwości. Stojący na jego czele Park Sang-ki nie uzgodnił jednak swojego pomysłu z rządem, który postanowił uspokoić obywateli. „Rząd Południowej Korei nie ma innego wyjścia, jak podążać za regulacjami ustalonymi przez inne mocarstwa świata. Pomimo, że kryptowaluty posiadają negatywną reputację, stanowisko rządu opiera się na zezwoleniu na to, co musi być dozwolone, dla korzyści rynku południowokoreańskiego” – oświadczył oficjalnie rzecznik koreańskiego rządu. Władze nie zamierzają jednak pozostawić rynku samego sobie. Zgodnie z nowymi regulacjami ma zostać obniżony poziom anonimowości użytkowników Bitcoina i jemu pochodnych. W Korei Południowej nie będzie już szans na handlowanie na giełdzie, która posiada niezweryfikowane konta. Poniekąd konsekwencją niedawnych słów koreańskiego premiera uważającego, że kryptowaluty demoralizują młodzież, jest też zapis, który umożliwia ich kupowanie osobom powyżej 19. roku życia.

Zupełnie pod prąd europejskim tendencjom idzie Szwajcaria. Szwajcarski minister gospodarki Johann Schneider-Ammann na konferencji dotyczącej kryptowalut w Alpach Szwajcarskich powiedział, że Szwajcaria chce być „krajem krypto-narodowym „. W Bernie utworzono grupę roboczą ICO, której zadaniem jest zbadanie kwestii prawnych związanych z rynkiem kryptowalut. Jednocześnie minister finansów Jörg Gasser przyznał, że rynek nie jest tak „zdyscyplinowany”, jak by sobie tego życzył. Szwajcarzy dążą obecnie do „kwitnącego” rynku ICO, powstania „Doliny Krzemowej” dla takich projektów, ale – jak przyznają ich władze – nie kosztem standardów i integralności rynków finansowych. Patrząc na sukces m.in. Sirin Labs, szwajcarsko-izraelskiego startupu, który zebrał ponad 157 milionów dolarów w swoim ICO i ma w planach stworzenie blockchainowego smartfona, wszystko jest na najlepszej drodze w tej pierwszej kwestii.

 

 

Podziel się wpisem

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.