Najważniejsze wydarzenia minionego tygodnia – Listopad (II)

Po korekcie kurs BTC/USD pnie się w górę. Czy waszym zdaniem jeszcze w tym roku doczekamy się dotarcia do bariery $10 000? Nim jednak cena BTC może dojdzie do tego bardzo ważnego psychologicznego poziomu, warto przyjrzeć się, co działo się w świecie kryptowalut od czasu naszego ostatniego newslettera.

Tradycyjnie pozytywnymi bohaterami są u nas Japończycy. Pochodząca z Kraju Kwitnącej Wiśni firma Fujitsu ujawniła fakt, że tworzy nową technologię płatności. „ConnectionChain” – bo tak jest nazwana – ma umożliwiać bezpieczne łączenie ze sobą kilku blockchainów. Może być to nowy etap dla rynku ICO i płatności kryptowalutowych. System ma zapewnić transparentne i nie obarczone ryzykiem dokonywanie transakcji za pomocą paru walut cyfrowych.

Indie uregulują status prawny Bitcoina? Zdaniem dziennika „The Hindu” tego chce trzech sędziów z Sądu Najwyższego w Indiach, którzy wydali stosowne oświadczenie do ministerstw prawa, finansów, technologii informatycznych oraz banku centralnego. W dokumencie domagają się podjęcia stosownych kroków do wyjaśnienia wszelkich wątpliwości prawnych względem Bitcoina. Obecnie główna kryptowaluta nie jest w Indiach zakazana, jednak nie jest jednocześnie uznawana za środek płatniczy ani instrument finansowy. Dotychczas bank centralny wydał tylko oświadczenie, zgodnie z którym uważa BTC za ryzykowną inwestycję. Władze zasugerowały także, że wszystkie osoby kupujące kryptowaluty dokonują tego na własne ryzyko.

Pozytywne wieści z Rosji. Sergey Shvetsov, pierwszy zastępca prezesa Banku Rosji, stwierdził, że bank centralny wesprze rozwój ICO. Zgodnie z doniesieniami rosyjskiej agencji prasowej TASS, Shvetsov podkreślił „ogromny potencjał inwestycyjny”, jaki niosą za sobą ICO. Przypomnijmy, że wcześniej z Rosji dobiegały już sprzeczne informacje w kwestii rynku kryptowalut. Wiele wskazuje na to, że w środowisku Kremla toczą się dyskusje dotyczące tego tematu i ostateczne stanowisko nie zostało jeszcze podjęte.

„Myślę, że Bitcoin i pozostałe kryptowaluty to coś wspaniałego”. Tak w wypowiedzi dla CNBC stwierdził Thomas Peterffy, amerykański przedsiębiorca węgierskiego pochodzenia. Peterffy – jako założyciel internetowej firmy brokerskiej Interactive Brokers – jest uważany za ojca szybkich transakcji handlowych. Tym samym dołączył do wielkich finansistów i biznesmanów tego świata, którzy przyznają się do bycia zwolennikami Bitcoina i jemu pochodnych.

Niemiłe zaskoczenie z Azji. Jeden z największych tamtejszych banków, DBS, nie jest przychylnie nastawiony do BTC. Przemawiając na Singapore FinTech Festival, szef działu informacyjnego banku powiedział CNBC, że widzi we wzrostach BTC schemat ponzi. Założony przez rząd Singapuru Bank Rozwoju Singapuru (DBS) jest największą tego typu korporacją w południowo-wschodniej Azji pod względem aktywów i największym pożyczkodawcą w regionie.

Wspominaliśmy w jednym z ostatnich postów o tym, jaki wpływ na cenę Bitcoina mają kryzysy polityczne i ekonomiczne. W Zimbabwe pojedynczy BTC kosztuje już… $13 000! To skutek m.in. problemów gospodarczych i zamachu stanu, do jakiego doszło w tym państwie. Przywódca kraju Robert Mugabe (93 l.) został aresztowany, zaś władzę przejęli przedstawiciele wojska. Poważnym problemem jest także inflacja, przez którą to btc staje się realnym nośnikiem wartości.

Bank centralny Singapuru wydał nowe wytyczne dotyczące ICO. W 13-stronicowym dokumencie stwierdzono, że tokeny mogą być regulowane przez sam bank centralny w przypadku, gdy są one produktami rynków kapitałowych na mocy dokumentu Securities and Futures Act (SFA). Nowe wytyczne są efektem wcześniejszych zapowiedzi tej instytucji.

Firma Kaspersky Lab wprowadza system do liczenia głosów wyborczych Polys oparty na technologii Blockchain. Bezpieczny i transparentny system głosowania online został zaprezentowany podczas corocznego Cybersecurity Weekend w Dublinie w Irlandii. Zdaniem twórców programu Blockchain jest idealnym narzędziem do stworzenia skutecznego i bezpiecznego systemu głosowania. „Wierzymy, że technologia Blockchain jest brakującym ogniwem w architekturze realnego internetowego systemu głosowania.” – twierdzą twórcy programu.

Podziel się wpisem

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.