Najważniejsze wydarzenia minionego tygodnia – Kwiecień (III)

Nie samą giełdą inwestor żyje! Dlatego mamy dla was kolejne newsy z minionego tygodnia!

Trzej byli pracownicy Google połączyli siły w nowej, interesującej dla zwolenników kryptowalut, inicjatywie. XGoogler Blockchain Alliance (GBA) to internetowa społeczność dedykowana wszystkim byłym pracownikom Google’a i osobom zainteresowanym Blockchainem. Panowie Hitters Xu, założyciel platformy Nebulas, Daniel Wang, twórca otwartego protokołu Loopring, oraz Andy Tian, dyrektor generalny i założyciel Gifto, postanowili stworzyć platformę, której celem jest „współpraca dla dialogu i rozwoju w zakresie technologii blockchain dla Googlersów”. GBA działa – jak na taki projekt przystało – w rozproszonej formie. Twórcy pracują obecnie na terenie Bay Area, Pekinu i Szanghaju. Jak sami przyznają będą starać się rozszerzyć działalność niemal na cały świat – tam, gdzie tylko “Googlersi” są zainteresowani Blockchainem.

ICO nadal święcą tryumfy. Zgodnie z danymi zebranymi przez Coindesk w czasie pierwszych trzech miesięcy 2018 r. za pomocą ICO zebrano więcej pieniędzy niż miało to miejsce dzieki temu mechanizmowi przez cały 2017 r. Projekty, które zbierały środki w ramach tego typu zbiórek, skumulowały łącznie 6,3 miliarda dolarów, co daje o 18% lepszy wynik niż w 2017 r. Nawet wyłączając rekordową akcję Telegram, ICO w pierwszym kwartale zebrały 4,6 miliarda dolarów, czyli 85% całości środków z 2017 roku. Pokazuje to wyraźną tendencję wzrostową i to, że mimo braku uregulowania rynku ICO w większej części państw, tego typu innowacyjne zbiórki nadal cieszą się dużą popularnością inwestorów.

Współpraca giganta IBM z międzynarodowymi bankami w celu opracowania platformy finansowania handlu opartej na Blockchain o nazwie Batavia zaowocowała pierwszymi pilotażowymi transakcjami zachodzącymi w czasie rzeczywistym. IBM, Bank of Montreal (BMO), CaixaBank, Commerzbank, Erste Group i United Bank of Switzerland (UBS) rozpoczęły prace nad inicjatywą zeszłej jesieni. Batavia pozwala śledzić zdarzenia zachodzące w łańcuchu dostaw produktu. Pomaga to w usprawnianiu działań logistycznych. Zgodnie z zapowiedziami pierwsze transakcje dotyczyły wysyłania samochodów z Niemiec do Hiszpanii oraz tekstyliów do produkcji mebli z Austrii do Hiszpanii. Niko Giesber z Commerzbanku powiedział, że „wspólna udana transakcja na żywo pokazuje potencjał takiej platformy”.

NASA ma w planach stworzenie autonomicznego statku kosmicznego, którego oprogramowanie ma zostać oparte na blockchainie. Nad projektem na pracować Jin Wei Kocsis – adiunkt na kierunku Inżynierii Elektrycznej i Komputerowej na Uniwersytecie w Akron. Jak twierdzi: „W tym projekcie, technologia Blockchaina Ethereum zostanie wykorzystana do opracowania zdecentralizowanej, bezpiecznej oraz poznawczej infrastruktury sieciowej i obliczeniowej służącej do eksploracji kosmosu… Mam nadzieję, że opracuję technologię, która będzie w stanie rozpoznawać oraz unikać zagrożenia środowiskowe. Mam również nadzieje, że będzie w stanie wykonać większość zadań automatycznie. Czuję się zaszczycona tym, że NASA wybrała moją osobę. Jestem podekscytowana możliwością dalszego kwestionowania zdolności technologii do samodzielnego myślenia oraz działania.”

Brazylijski gigant inwestycyjny XP Investimentos, firma świadcząca usługi finansowe, zarządzająca ponad 35 miliardami dolarów dla ponad 500 000 klientów, zamierza wprowadzić na rynek własną giełdę kryptowalut. Według Departamentu Dochodu Federalnego, XP Investimentos zarejestrowało ostatnio spółkę XDEX INTERMEDIACAO LTDA, której kapitał zakładowy wynosi około 7,3 miliona USD. Dostępne dane pokazują, że nowa firma została pierwotnie zarejestrowana jako XP COIN INTERMEDIACAO w sierpniu 2017 r. W listopadzie, kiedy ceny kryptowalut zaczęły gwałtownie rosnąć, giełda otrzymała kapitał i zmieniła nazwę na XDEX.

Podziel się wpisem

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.