Najważniejsze wydarzenia minionego tygodnia – Kwiecień (II)

Mimo ostatniej niepewności na giełdzie (którą dobrze widać też w ankiecie, którą znajdziecie na naszym fanpage’u https://www.facebook.com/bitmarketpl/posts/1614452538609902), rynek blockchaina i kryptowalut prężnie się rozwija. Poniżej kolejna porcja newsów:

Niemiecka firma Camelot Consulting Group opracowała system oparty na technologii Blockchaina służący do zarządzania danymi wrażliwymi pacjentów. Jak w praktyce ma to funkcjonować? Celem projektu jest zapewnienie podmiotom, które są upoważnione do udziału w procesie terapii, dostępu do zdecentralizowanego systemu przechowywania danych. Wszelkie transfery danych są w nim szyfrowane i przechowywane na niemodyfikowalnym w praktyce łańcuchu bloków. Wszystkie działania będą też przeprowadzane bezpośrednio między autoryzowanymi uczestnikami. Firma podkreśla zalety i idee swojego nowego produktu: „W proces ten zaangażowanych jest wiele różnych podmiotów, takich jak klinika leczenia, centrum usuwania komórek, dostawcy usług logistycznych i firmy farmaceutyczne. Obecnie najważniejsze dane są nadal przesyłane za pomocą środków analogowych, w związku z tym ryzyko błędnego ich wykorzystania jest niezmiernie wysokie.” Według firmy jej podejście zapobiega jakimkolwiek pomyłkom lub niewłaściwemu użyciu próbek i danych podczas terapii.

Rosja wprowadziła wytyczne dotyczące płacenia podatku od dochodu z handlu kryptowalutami. Rosjanie zapłacą 13% podatku od zarobku. Mimo, że zapisy te stanowią tylko rekomendacje, prawnicy podkreślają, że są one zgodne ze stanowiskiem Ministerstwa Finansów. Jednocześnie obecnie procedowane są dwie ustawy dotyczące określenia walut cyfrowych w prawie. Duma pracuje też nad poprawkami do ustawy o prawie podatkowym, mającymi precyzyjnie określić kwestie rozliczania dochodu z kryptowalut. Te mają wejść w życie jeszcze w tym roku.

Firma International Exchange Inc., właściciel i operator nowojorskiej giełdy (NYSE), śledzi rozwój rynków giełdowych kryptowalut. Rozmawiając z Bloombergiem, Jeffrey Sprecher, dyrektor generalny firmy, powiedział, że nierozsądne jest dziś dyskredytowanie kryptowalut i sam nie wyklucza, że w przyszłości będzie możliwość zawierania kontraktów terminowych opartych na kryptowalutach na jednej z platform transakcyjnych podległych pod jego przedsiębiorstwo. „Jest to pewien trend, którego nie możemy ignorować, więc go nie odrzucam” – powiedział Sprecher. „Ludzie pokładają większą wiarę w człowieku o imieniu Satoshi Nakamoto, którego nikt nigdy nie spotkał, niż w amerykańskim Fed.” – speuntował swoją wypowiedź.

Komisja Europejska(EC) doprowadziła do podpisania deklaracji utworzenia europejskiego partnerstwa Blockchaina złożonego z 22 krajów. Podczas wtorkowego wystąpienia wiceprzewodniczący Komisji Europejskiej zapowiedział, że ambicją Europy jest zostanie liderem w dziedzinie technologii cyfrowych. Cel ma zostać osiągnięty poprzez prace nad innowacjami, jakie dają Blockchain oraz sztuczna inteligencja (AI). W oficjalnym komunikacie prasowym czytamy, że partnerstwo będzie „narzędziem współpracy między państwami członkowskimi w celu wymiany doświadczeń i wiedzy fachowej w dziedzinach technicznych i regulacyjnych oraz przygotowania do uruchomienia ogólnounijnych aplikacji [Blockchaina] na jednolitym rynku cyfrowym z korzyścią dla sektorów publicznego i prywatnego”. W tekście został także poruszony temat regulacji technologii Blockchaina. Partnerstwo ma „przyczynić się do stworzenia sprzyjającego środowiska, pełnej zgodności z prawem UE i jasnych modeli zarządzania”. Kraje uczestniczące, które podpisały deklarację w sprawie partnerstwa Blockchain, to: Austria, Belgia, Bułgaria, Czechy, Estonia, Finlandia, Francja, Niemcy, Irlandia, Łotwa, Litwa, Luksemburg, Malta, Holandia, Norwegia, Polska, Portugalia Słowacja, Słowenia, Hiszpania, Szwecja i Wielka Brytania. Komunikat prasowy dodaje, że inni członkowie UE i Europejskiego Obszaru Gospodarczego również zostali zaproszeni do przyłączenia się. Warto dodać, że na początku lutego KE uruchomiła unijne obserwatorium i forum Blockchain. Komunikat prasowy stwierdza, że KE zainwestowała ponad 80 milionów euro (około 98 milionów dolarów) w projekty związane z Blockchainem, a do roku 2020 przeznaczy około 300 milionów euro (około 371 milionów) na rozwój tej technologii.

 

Podziel się wpisem

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.