Najważniejsze wydarzenia minionego tygodnia – Czerwiec (II)

Piątek to jak zwykle podsumowanie tygodnia, w którym przypominamy wam o ciekawszych newsach minionych dni.

Zarobiliście już dostatecznie dużo na grze na giełdzie? Może czas na inwestycję w sztukę? Korzystająca z dobrodziejstw technologii Blockchain platforma Maecenas ogłosiła 7 czerwca, że zorganizuje pierwszą na świecie aukcję dzieł sztuki za pomocą kryptowalut. Do sprzedaży trafią ułamkowe prawa do „Little Electric Chair” – obrazu Andy’egoWarhola wartego 5,6 miliona dolarów. Aukcja odbędzie się 20 czerwca w brytyjskiej galerii sztuki DadianiSyndicate. Sprzedaż 49% praw do obrazu pozwoli kupującym na zakup cyfrowych certyfikatów częściowej własności na platformie Maecenas za pomocą tokena ART, jak również Bitcoina czy Ethereum. Platforma Maecenas tworzy odporne na manipulacje cyfrowe certyfikaty praw do dzieł sztuki. Jej działanie jest oparte na Blockchainie. Co ciekawe, zakupione prawa inwestorzy mogą następnie sprzedawać innym koneserom na giełdzie stworzonej przez Maecenas.

John McAfee nie pozwala o sobie zapomnieć. Tym razem wraca na nagłówki portali jako… kandydat na prezydenta USA. Ekscentryk ogłosił, że po raz drugi ma planach start w wyścigu do Białego Domu. Twórca programów antywirusowych nazwanych od jego nazwiska walczył o najważniejszy fotel w USA już w czasie poprzednich wyborów. Teraz jednak ten news powinien zainteresować zwolenników kryptowalut. McAfee chce powiem w ten sposób „służyć krypto”. W jaki sposób? Tego nie skonkretyzował. Może chodzić np. o sfinansowanie kampanii za pomocą walut cyfrowych, a tym samym o ich popularyzację. Sam milioner przyznaje, że nie ma realnych szansa na zwycięstwo (choć jeśli Trumpowi się udało, czemu nie jemu?). Chce także reprezentować w wyborach Partię Libertariańską. W razie gdyby to ugrupowanie nie chciało go poprzeć, bierze pod uwagę założenie własnej partii. Czy więc doczekamy się Amerykańskiej Partii Zwolenników Kryptowalut i KryptoPrezydenta?

Wietnamskie Ministerstwo Finansów zaproponowało tymczasowy zakaz importu koparek do wydobycia kryptowalut. Powodem jest obawa władz kraju związana z faktem, że waluty cyfrowe ciężko jest uregulować. Według „Hanoi Timesa”  zakaz jest także reakcją na oszustwa, które zaobserwowano na wietnamskim rynku. Chodzi konkretnie o dwa ICO na szeroką skalę. Według danych wietnamskich służb celnych, w 2013 r. do Wietnamu sprowadzono ponad 9 300 koparek. W samym kwietniu 2018 r. liczba ta wyniosła już 6 300.

Szwajcaria to zdecydowanie lider na rynku Blockchain. Hypothekarbank Lenzburg stał się teraz pierwszym bankiem w tym kraju, który przygotował specjalną ofertę kont dla firm blockchainowych i kryptowalutowych. CEO banku Marianne Wildi oficjalnie potwierdziła to w mediach: „Jako dla banku, który rozwija się technologicznie i realizuje strategię współpracy w dziedzinie fintech, działanie z młodym sektorem firm kryptowalutowych i blockchainowych jest dla nas kwestią naszej wiarygodności”. Wildi zauważa, że zdaje sobie sprawę z „problemu prania pieniędzy w obszarze firm kryptograficznych i ICO”. Z tego powodu Hypothekarbank Lenzburg jest podobno bardzo ostrożny w przyjmowaniu nowych klientów, a na start nowej oferty podpisał umowy tylko z dwiema firmami z branży kryptowalut. Przed zawarciem umowy z nowym klientem bank przeprowadza rygorystyczny proces weryfikacji.

Jak zwykle chcemy też w naszych podsumowaniach przedstawiać opinie kryptosceptyków. Okazuje się, że Holandia nie jest na dzień dzisiejszy otwarta na Blockchain, ponieważ – jak przyznał tamtejszy bank centralny – sieć bloków „nie jest korzystnym dodatkiem do systemu płatności”. W opublikowanym raporcie De Nederlandsche Bank (DNB)  stwierdza, że Blockchain nie jest odpowiedni dla istniejącej infrastruktury płatności w Holandii, a to ze względu na niewystarczającą zdolność skalowania w przypadku dużych transakcji i innych kwestii. „Obecne systemy płatności są bardzo wydajne, mogą obsługiwać duże ilości i zapewniają pewność prawną płatności. Testowane rozwiązania Blockchain pokazują, że nie są wystarczająco wydajne, jeśli chodzi o koszty i zużycie energii, i nie są w stanie obsłużyć dużej liczby transakcji”- uważa bank centralny. Badania nad Blockchain prowadzono w ramach projektu Dukaton. Po przeprowadzeniu testów bank centralny przyznał, że blockchain może zwiększyć odporność infrastruktury finansowej na ataki z zewnątrz, jednak korzyść ta ma miejsce kosztem „skalowalności i wydajności”. Mimo tego instytucja zapewniła, że nadal będzie badała temat i bierze pod uwagę zmianę stanowiska.

Podziel się wpisem

One thought on “Najważniejsze wydarzenia minionego tygodnia – Czerwiec (II)

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.