Najważniejsze wydarzenia minionego tygodnia – Czerwiec (I)

Trend boczny na giełdzie was nudzi? Zachęcamy was więc do lektury naszego podsumowania tygodnia.

Mogłoby się wydawać, że czasy gdy Rosja była wroga kryptowalutom dawno minęły. Bank centralny tego kraju opublikował jednak we wtorek raport stwierdzający, że „aktywa kryptograficzne” obecnie nie jeszcze zagrażają globalnej stabilności finansowej, ponieważ ich globalny wolumen jest bardzo niski. Instytucja zaznacza jednocześnie, że sytuacja może ulec zmianie, gdy zainteresowanie tego typu inwestycjami znacznie wzrośnie – zwłaszcza ze strony osób fizycznych i instytucji. Standardowo jak w takich dokumentach przedstawiono też szereg ryzyk związanych z inwestowaniem w waluty cyfrowe i tokeny: brak ochrony praw inwestorów, ryzyko związane z praniem pieniędzy i finansowaniem terroryzmu, brak płynności rynku, ryzyko operacyjne oraz wykorzystanie dźwigni finansowej. Jednocześnie nieco wcześniej Duma rozpoczęła proces legislacyjny dotyczacy nowych przepisów regulujących ten rynek. Przepisy definiują kryptowaluty i tokeny jako własność (nie jako jednostki płatnicze). W ubiegłym tygodniu rosyjski bank Sberbank i Krajowy Depozyt Rozliczeniowy ogłosiły także pilotażowe ICO. Jak więc widać rynek walut cyfrowych i władze w Rosji są nadal rozdarte w kwestii podejścia do Blockchaina i kryptowalut.

Szwajcarskie lotnisko Swissport zajmujące się obsługą naziemną i ładunkami uruchamia pilotażowy program oparty na blockchainie dla swojej działalności związanej z przeładunkami – taką informację podała firma Air Cargo News. Projekt powstaje we współpracy z Olam, organizacją non-profit mającą na celu rozwój otwartego oprogramowania dla swoich partnerów. Hendrik Leyssens, szef operacyjny w Swissport, powiedział, że wprowadzenie blockchaina może przyspieszyć transakcje, poprawić bezpieczeństwo i zmniejszyć koszty operacyjne. Jego zdaniem są też inne zalety takiego rozwiązania: „[To] myślenie poza tradycyjnymi komunikatami, blockchain może w końcu stać się nowym standardem pozwalającym nam przezwyciężyć chroniczny brak przejrzystości, który jest typowy dla fragmentarycznych łańcuchów dostaw.” Oprócz obsługi ładunków, Swissport zastosuje również swój program pilotażowy w kwestiach dotykających usług pasażerskich poprzez partnerstwo z Winding Tree.

Wczoraj pisaliśmy o pozytywnym stosunku Chin do Blockchain. Dziś musimy wspomnieć o zmianie nastawienia Korei Południowej w stosunku do ICO, które zostały w tym kraju zakazane we wrześniu 2017 r. Lokalne media podały do wiadomości 29 maja informację, zgodnie z którą władze kraju planują ponowną legalizację ICO. Według Business Korea, komitet Zgromadzenia Narodowego poświęcony badaniu tzw. „Czwartej rewolucji przemysłowej” oświadczył, że będzie dążył do wzmocnienia legalnej „podstawy” kryptowalut w Korei Płd. Częścią procesu legislacyjnego ma być właśnie zniesienie zakazu ICO. „Musimy utworzyć grupę zadaniową, w tym prywatnych ekspertów, w celu poprawy przejrzystości obrotu kryptowalutami i ustanowienia zdrowego zlecenia handlu” – czytamy w komunikacie komisji. Nowa decyzja może być podytkowana zauważalnym trendem ucieczki koreańskiego kapitału i firm z zakresu blockchain do Singapuru czy Szwajcarii. Jak widać rządzący zobaczyli, że wprowadzając zakaz zaszkodzili sobie i finansom swojego kraju.

Prokuratorzy w Bawarii sprzedali skonfiskowane kryptowaluty o wartości 12 milionów euro (13,9 miliona dolarów). To najwyższa tego typu aukcja w historii Niemiec. Sprzedaż obejmowała 1312 bitcoinów (BTC) oraz 1399 Bitcoin Cash, 1312 Bitcoin Gold i 220 Ethereum. Kryptowaluty zostały zajęte w trakcie postępowania karnego. Aukcji dokonano w ciągu dwóch miesięcy w ramach 1600 pojedynczych transakcji. Środki zostały zebrane podczas postępowania karnego przeciwko platformie internetowej „Lesen und Lauschen”, która oferowała nielegalnie ponad 200 000 e-booków i audiobooków. Według gazety Der Tagesspiegel z platformy korzystało co najmniej 30 000 osób. Operatorzy serwisu zostali aresztowani w czerwcu przez funkcjonariuszy z Centralnego Biura ds. Cyberprzestępczości w Bayern. Ich strona internetowa została zablokowana. Sprzedaż przez władze kryptowalut uzyskanych w wyniku przestępstw staje się czymś normalnym w dzisiejszym świecie. Parę lat temu w USA sprzedawano w ramach aukcji komorniczych bitcoiny stanowiące majątek po SilkRoad. W zeszłym roku bułgarska policja przejęła 213 519 btc po rozbiciu zorganizowanej grupy przestępczej celników. Do dziś bułgarskie bitcoiny nie zostały sprzedane, mimo, że w pewnym momencie ich wartość wyniosła 20% długu narodowego.

Na koniec zadbamy o wasze zdrowie. Czy przypadkiem nie jesteście uzależnieni od sprawdzania notowań kryptowalut? Według szacunków Castle Craig Hospital w Peeblesshire w Szkocji już 13 milionów ludzi na całym świecie zajmuje się stale grą na giełdach walut cyfrowych. Czynność ta dostarcza ogrom emocji. Robią to z takim zaangażowaniem, że może to prowadzić do uzależnienia. „[Kryptowaluty] dostarczają uczucie ekscytacji i ucieczki od rzeczywistości – uważa Craig Chris Burn specjalizujący się w terapii osób uzależnionych. Ponoć szpital ma już pierwszych pacjentów. Co ciekawe procedura leczenia nie różni się od sposobu walki z alkoholizmem czy narkomanią. Uczestnicy terapii opowiadają na forum o swoich doświadczeniach, przeżyciach i uczuciach związanych z grą na giełdach.

Podziel się wpisem

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.