McAfee: Liczba wirusów maleware wzrosła o 4000%

Liczba wirusów kopiących kryptowaluty wzrosła w tym roku o ponad 4 000 procent – wynika z badań McAfee.

W raporcie z grudnia 2018 r. amerykański gigant rynku programów antywirusowych zauważył, że ​​w samym trzecim kwartale 2018 r. pojawiło się prawie cztery miliony nowych zagrożeń związanych ze złośliwym oprogramowaniem do kopania kryptowalut.

Źródło: McAfee

Internet Rzeczy

Rośnie też tendencja do skupiania się na wykorzystywaniu urządzeń Internetu Rzeczy (IoT). Liczba nowych wirusów ukierunkowanych na te urządzenia osiągnęła 72-procentowy wzrost, a całkowite złośliwe oprogramowanie do targetowania IoT zaliczyło wzrost o 203% w ciągu ostatnich czterech kwartałów.

Remco Verhoef, analityk bezpieczeństwa w McAfee, powiedział:

„Zazwyczaj nie myślimy o wykorzystywaniu routerów lub urządzeń IoT, takich jak kamery IP (…), ponieważ ich procesory nie są tak wydajne, jak te w komputerach stacjonarnych i laptopach. Jednak ze względu na brak odpowiednich zabezpieczeń cyberprzestępcy mogą czerpać z tego korzyści (…). Jeśli potrafią kontrolować tysiące urządzeń, które kopią przez długi czas, wciąż mogą zarabiać pieniądze. ”

Mac OS

Verhoef powiedział również, że McAfee wykryło też zagrożenie dla użytkowników Mac OS o nazwie OSX.Dummy, które jest rozpowszechniane na grupach dot. kopania kryptowalut.

Użytkownicy pobierają najczęściej złośliwe oprogramowanie, aby… naprawić „problemy z kryptografią”.

W lipcu ponad milion komputerów w Chinach zostało zaatakowanych i wydobyło ponad 2 miliony dolarów w postaci kryptowalut w ciągu dwóch lat. Kolejna ankieta przeprowadzona przez firmę programistyczną Citrix wykazała, że ​​w sierpniu prawie 60 procent firm z Wielkiej Brytanii zostało zainfekowanych przez złośliwe oprogramowanie związane z kryptowalutami.

Podziel się wpisem

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.