Litecoin rozwinie Lightning Network?

Twórca Litecoina, Charlie Lee, jest dużym entuzjastą sieci Lightning (Lightning Network – LN). Jego zdaniem jego kryptowaluta może przyczynić się do rozwoju tego pomysłu.

Swoją wizję – w dość ogólnym zarysie – Lee przedstawił na swoim profilu na Twitterze. Jego zdaniem węzły (nody) Litecoina mogą być odpowiednim dodatkiem LN, zaś sama sieć Lightning może stać się zdecentralizowaną giełdą. Oryginalny tweet brzmiał w następujący sposób:

Litecoin pozostaje jedną z głównych kryptowalut, choć pożegnał się już rolą „drugiego po Bogu” czy „srebra” na korzyść Ethereum. Mimo tego LTC nadal pozostaje dość często używaną walutą cyfrową pod kątem użycia jej jako środka płatniczego.

Sama LN jest owocem paru lat prac. Została ostatecznie uruchomiona dopiero w marcu 2018 r. jako szereg eksperymentalnych kanałów. Początki był dodatkowo trudne, ponieważ w sieci występowały  problemy z przepływem transakcji. Nawet dzisiaj pojemność LN jest ograniczona.

LN miała być ratunkiem dla BTC jako środka płatniczego, nad czym zastanawialiśmy się już TUTAJ. Początkiem tego roku koszty transakcji BTC były tak wysokie, że zaczęto zastanawiać się, czy główna kryptowaluta nie straci bezpowrotnie w ogóle roli waluty. W debacie na ten temat często przewijała się właśnie LN jako panaceum na owe problemy.

Sieć Lightning może też zostać wykorzystana np. na rynku motoryzacyjnym, o czym pisaliśmy np. TUTAJ. Otóż, Chubu Electric Power Co., jeden z największych dostawców energii elektrycznej w Japonii, we współpracy ze startupem Nayuta, prowadzi badania dotyczące płatności bitcoinowych w oparciu o protokół Lightning Network. Płatności takie miałyby zostać zastosowane w stacjach ładowania samochodów elektrycznych. CEO firmy Nayuta, Kenichi Kurimoto, określił wtedy swoją wizję projekty: „Dla zastosowań opartych na łańcuchu bloków czy Internet of Things potrzebne są płatności czasu rzeczywistego. Pokazaliśmy, że płatności przeprowadzane poza głównym łańcuchem mogą być w tym przypadku rozwiązaniem”.

Spodobał Ci się ten artykuł? Zarejestruj się na BitMarket teraz i zacznij handlować kryptowalutami!

Podziel się wpisem

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.