Kryptowaluty nie mają wpływu na gospodarkę

Financial Stability Board (FSB), czyli instytucja, która bada obecny stan gospodarki światowej, wydała właśnie nowy raport. Zdaniem jej specjalistów wpływ kryptowalut na rynki jest niemal żaden.

Financial Stability Board bada nie tylko obecny stan gospodarki światowej, ale też perspektywy na przyszłość. Analizy te są o tyle ważne, że często powołują się na nie banki centralne z rożnych krajów (np. Indii) czy państwa z grupy G20.

Jak to jest z tymi kryptowalutami?

W nowym raporcie FSB zainteresowało się e-walutami. Choć politycy i ekonomiści głównego nurtu nierzadko są wrogo lub nieufnie nastawieni do bitcoina i jego pochodnych, instytucja docenia nowy rynek. W dokumencie znajdziemy zdanie o tym, że „kryptowaluty rozwijają się szybko, ale wciąż jest miejsce dla dalszych ulepszeń.”

Co więcej, choć niektórzy wieszczą to, że przyszły kryzys rozpocznie się na rynku cyfrowych aktywów, FSB jest innego zdania. Póki co kryptowaluty nie zagrażają stabilności finansowej świata:.

„FSB dokonało przeglądu czynników mogących zagrażać światowej stabilności finansowej. Według wstępnej oceny kryptowaluty nie stanowią obecnie takiego zagrożenia.”

Odetchnęliście z ulgą? Niesłusznie! Eksperci dodają, że – jak to przy nowych rynkach bywa – sytuacja ta może się szybko diametralnie zmienić:

„Rynek szybko się rozwija. Prognoza ta może się zmienić, gdy rynek kryptowalutowy zacznie się rozrastać, zostanie zaadoptowany na szeroką skalę lub stanie się częścią regulowanego, tradycyjnego systemu finansowego.”

To nie pierwsza opinia FSB o cyfrowych walutach. Nie tak dawno, bo w październiku 2018 roku, instytucja pisała, że:

„(…)kryptowaluty nie są ani idealnym środkiem płatniczym, ani zrównoważonym zasobem wartości. Nie ma mowy o wpływie na światową gospodarkę.”

Podziel się wpisem

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.