Kryptowaluty lekiem na inflację?

Iran, Turcja i Wenezuela. Co łączy te trzy państwa? Obywatele lub rządy tych krajów, chcą uratować się przed inflacją idąc w kierunku kryptowalut. 

Iran tworzy własną kryptowalutę?

Tu akurat obywatele starają się uratować przed inflacją. A właściwie jej rodzajem z przedrostkiem „hiper”. Rial już 2 lipca osiągnął poziom rocznej  inflacji na poziomie 127 procent. Nie powinno więc dziwić, że mieszkańcy Iranu zaczęli uciekać w kryptowaluty. Przenoszenie swoich oszczędności na rynek, na którym panuje bessa, może wydać się irracjonalne. Warto jednak zauważyć, że nie jest ona tak dotkliwa jak spadki narodowej waluty Iranu.

W odpowiedzi władze Iranu wypowiedziały wojnę BTC i jemu pochodnych. Obecnie blokują strony internetowe dotyczące walut cyfrowych. W grudniu 2017 r. irański organ ds. przeciwdziałania praniu pieniędzy zabronił instytucjom publicznym i finansowym korzystania z kryptowalut takich jak bitcoin. Centralny Bank Iranu nie może „podejmować żadnych działań w celu promowania” cyfrowych walut, zaś w maju 2018 r. ​​Mohammad Reza Pourebrahimi, szef parlamentarnego komitetu ekonomicznego, ostrzegał osoby inwestujące w kryptowaluty. Twierdził, że szkodzą one narodowej gospodarce.

Co warte podkreślenia, problemy Iranu to nie wynik nieodpowiedzialnej polityki socjalnej rządu i dodruku pieniądza, ale rezultat sankcji gospodarczych ze strony USA. Stąd Centralny Bank Iranu wraz z krajowymi firmami technologicznymi pracuje na własną kryptowalutą. Nowa cyfrowa waluta podparta system szyfrującym wykorzystującym technologię Blockchain ma ujrzeć światło dzienne do trzech miesięcy.  Po co jednak Iranowi własna kryptowaluta? Oczywiście w celu ominięcia sankcji! Nie jest to zaś oryginalny pomysł.

Petro kołem ratunkowym Wenezueli? 

Prezydent Wenezueli Nicolas Maduro z dumą ogłosił, że Petro – wenezuelska kryptowaluta – stanie się jednostką płatniczą w całym kraju. Według lidera Wenezueli Petro i nowa waluta – Suwerenny Boliwar – mają zagwarantować „znaczną poprawę dochodów pracowników” i „osiągnąć maksymalną cenę detaliczną”.  Od 20 sierpnia kraj będzie miał aż dwie waluty: Petro i Suwerennego Boliwara. Suwerenny Boliwar „zabierze pięć zer” Boliwarowi Fuerte, czyli obecnej walucie.

Telenowela z Petro trwa już od lutego, gdy wystartowała przedsprzedaż kryptowaluty. Co ciekawe, ta cyfrowa waluta jest wspierana przez wartość ropy naftowej, która jest w posiadaniu państwa. Jest też próbą przełamania sankcji gospodarczych, jakie spotkały Wenezuelę ze strony USA, a także ucieczką przed hiperinflacją Boliwara Fuerte, która w 2018 r. wyniosła już 1 000 000 procent.

Obywatele Turcji wolą Bitcoina

Zupełnie inne oblicze problemu prezentuje sytuacja w Turcji. Tam 11 sierpnia lira spadła o 13% w ciągu jednego dnia, zaś ogólnie o 45% w porównaniu z 2017 r. Co więc w naturalny sposób robią w takiej sytuacji obywatele Turcji? Szukają alternatywnych środków płatniczych. I znajdują bitcoina.

„W związku z gwałtownym spadkiem tureckiej liry nastąpił wzrost o 42% wśród odwiedzających stronę https://t.co/OsFgRFRRZb ze Stambułu. W ten sposób Bitcoin przejmuje świat, nie poprzez ETF i “HODL”, ale poprzez zastąpienie walutami fiat, gdy się rozpadają!

– Cřbra (@CobraBitcoin) 13 sierpnia 2018 r.”

@CobraBitcoin pisze o dużym skoku użytkowników bitcoin.org wśród Turków. Choć dziś jego opinia o „przejmowaniu świata” przez BTC może wydawać się przesadzona, zjawiska opisane powyżej pokazują, jak kryptowaluty mogą realnie ratować ludzi przez problemami nieudolnych systemów fiducjarnych.

Pytanie, czy w razie dużej inflacji takich walut jak dolar lub euro (odsuwając na bok dywagację, czy ich upadek jest realny), takich schemat (tj. ucieczka w kryptowaluty) jest możliwy, pozostaje bez odpowiedzi. Jakiego jednak Wy jesteście zdania?

Spodobał Ci się ten artykuł? Zarejestruj się na BitMarket teraz i zacznij handlować kryptowalutami!

Foto: Pixabay.com

Podziel się wpisem

One thought on “Kryptowaluty lekiem na inflację?

  • 18 sierpnia 2018 at 13:27
    Permalink

    Macie błąd w drugim akapicie, w części o Bitcoinie w Turcji. „Bitcoin przejmuje świat, nie poprzez ETF i “HODL”, ale poprzez >zastąpienie walutami fiat<, gdy się rozpadają!" Chyba chodziło wam o "…zastąpienie WALUT fiat, gdy się rozpadają!". Kryptowalutowy copywriter przybywa z pomocą! 😉

    Reply

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.