Koniec bitcoina wciąż możliwy?

W obecnej sytuacji rynkowej trudno jeszcze określić jednoznaczny kierunek, w którym podąży kurs BTC. Ostatni raport Juniper Research przedstawia wariant “implozji” rynku. Czy więc koniec bitcoina jest możliwy? O szczegółach poinformował Bloomberg 9 października.

W raporcie zatytułowanym “Przyszłość kryptowaluty: Bitcoin & Altcoiny – trendy i wyzwania na lata 2018-2023″ Juniper skoncentrował się na problemach, z jakimi spotyka i będzie się spotykał rynek kryptowalut w najbliższych latach. Podkreślono problemy techniczne walut, związane z adopcją w społeczeństwie i regulacjami, ale też ataki hakerskie na giełdy.

Spadki

Juniper podkreśla to, co widzimy wszyscy – dzienne wolumeny transakcji bitcoinowych znacznie spadły. Z poziomu około 360 000 dol. dziennie  (ostatni kwartał 2017 r.) do 230 000 we wrześniu 2018 r.

“W oparciu o aktywność [inwestorów] w pierwszej połowie III kwartału, Juniper szacuje, że w tym kwartale wartości transakcji spadły o dalsze 47% w ujęciu kwartalnym […] Krótko mówiąc, biorąc pod uwagę nasze obawy dotyczące zarówno wyceny bitcoina, jak i praktyki operacyjne wielu giełd, uważamy, że przemysł znajduje się na krawędzi implozji “.

Koniec bitcoina?

Badania Juniper to nie jedyny tego typu raport. Firma Diar w swoim sprawozdaniu zauważa, że ​​w trzecim kwartale 2018 roku giełda Coinbase osiągnęła najniższy poziom obrotów notowany od zeszłego roku.

Z problemami borykają się też górnicy, którzy notują obecnie niewielkie zyski. Kopanie kryptowalut pozostaje opłacalnym zajęciem, ale powoli tylko w przypadku dużych kopalni, nie tych małych, domowych. Powodem są niskie ceny rynkowe walut cyfrowych, ale też rosnące opłaty za energię elektryczną. Według szacunków Diar „domowi” górnicy, płacący detaliczne ceny energii elektrycznej, po raz pierwszy we wrześniu tego roku mogli już dołożyć do swojego interesu.

Jaka będzie więc przyszłość głównej kryptowaluty? Analizy techniczne kursu BTC możecie śledzić na naszej www. Dają one jednak tylko część odpowiedzi. Większość obserwatorów patrzy na rynek jednak w optymistyczny sposób. Spencer Bogart, ekspert od cyfrowej waluty i spółki Blockchain Capital, powiedział, że cena Bitcoina PRAWIE znalazła swój najniższy poziom na wykresie. Podobnie uważa Mike Novogratz czy CZ, CEO Binance. Innego zdanie jest zaś Vitalik Buterin z Ethereum, którego zdaniem możemy pożegnać się już z kolejnymi bańkami.

Jakie jest zaś wasze zdanie?

 

Podziel się wpisem

2 thoughts on “Koniec bitcoina wciąż możliwy?

 • 10 października 2018 at 12:10
  Permalink

  Chyba sami nie wierzą w to co piszą 🙂

  Reply
 • 25 listopada 2018 at 19:33
  Permalink

  pewnie będzie kilka lat ciszy w temacie, a potem znowu zacznie ekstremalnie szybko rosnąć

  Reply

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.