Julian Assange ze wsparciem świata kryptowalut. Zwolennicy BTC wpłacili na jego rzecz 20 000 USD.

Wczorajsze aresztowanie Juliana Assange’a było newsem numer jeden na całym świecie. Okazuje się, że twórca WikiLeaks otrzymał niespodziewane wsparcie od środowiska kryptowalut. Zwolennicy cyfrowych walut przeznaczyli już na rzecz WikiLeaks 20 000 dolarów w ramach darowizn w postaci bitcoinów w ciągu zaledwie 24 godzin.

Julian Assange, który przez siedem lat mieszkał w ambasadzie ekwadorskiej w Londynie, został aresztowany w czwartek rano po tym, jak prezydent kraju unieważnił jego status azylanta.

Aresztowanie Assange’a wywołało kontrowwersje na całym świecie. Redaktor naczelny WikiLeaks Kristinn Hrafnsson i Edward Snowden przyznali, że jest to „mroczny dzień” dla wolności prasy.

Wróg publiczny numer 1 czy bohater?

Assange to postać kontrowersyjna. Z jednej strony, bohater internetu, z drugiej – był oskarżany o bycie rosyjskim agentem.

Mimo tego, cieszy się nadal popularnością w społeczności cyfrowych walut. Wartość portfela WikiLeaks na darowizny w postaci BTC wzrosła do ponad 6 BTC, czyli do ponad 30 000 USD w momencie pisania tych słów. Większość wpłacono po aresztowaniu Assange.

On sam wcześniej pokazywał już swoje wsparcie dla bitcoina. Samo WikiLeaks zaczęło akceptować bitcoiny jako formę datków po tym, jak wiele instytucji finansowych, banków i usług płatniczych, takich jak PayPal i Visa, wycofało swoje usługi dla projektu w 2010 roku.

Krypto dla WikiLeaks

Bitcoin rzeczywiście okazał się dobrodziejstwem dla WikiLeaks i Juliana Assange’a. Nie tylko pozwolił na anonimowe wsparcie dla projektu, ale też wzmocnił jego wizerunek jako ostoi wolności w sieci.

Do 2017 r. organizacja otrzymała ponad 4 000 bitcoinów o łącznej wartości ponad 22 mln USD. W rezultacie Assange „podziękował” swoim przeciwnikom za inspiracje do rozpoczęcia akceptacji bitcoinów przez WikiLeaks:

„Moje najgłębsze podziękowania dla (…) Payal, AmEx, Mooneybookers i innych za wprowadzenie nielegalnej blokady bankowej przeciwko WikiLeaks począwszy od 2010 roku. To spowodowało, że zainwestowaliśmy się bitcoinem [i dało nam to] 5 0000% zysku.”

Podziel się wpisem

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.