John McAfee ujawni tożsamość Satoshi’ego Nakamato!

John McAfee chce ujawnić, kim jest Satoshi Nakamoto. Czy na prawdę wie coś więcej na ten temat, czy to tylko próba wywołania kontrowersji?

Temat genezy BTC i tego, kim jest Nakamoto, do dziś budzi wiele emocji. Pisaliśmy już o tym tutaj i tutaj. Niedawno kontrowersje wzbudził tajemniczy wpis na jego profilu P2P Foundation. Mimo wielu dyskusji na ten temat nadal chyba nikt nie zna ostatecznej odpowiedzi na pytanie, kim był człowiek stojący za BTC. Nikt poza McAfee?

McAfee jak Chuck Norris?

McAfee ponoć wie, kim jest Satoshi Nakamoto. Tak przynajmniej sugeruje w swoim tweecie:

Temat wypłynął jednak nie od McAfee, a od Craiga Wrighta, twórcy bitcoin Satoshi Vision – forka BTC. Ten kolejny ekscentryk rynku cyfrowych walut i blockchaina twierdzi, że to on jest Satoshim Nakamoto i dlatego ma moralne prawo do decydowania o kształcie głównej kryptowaluty. Można zastanawiać się, czy jest to próba wypromowania jego coina czy raczej objaw popadania w chorobę psychiczną, ale Wrightowi trzeba zostawić to, że potrafi wywołał wokół siebie szum medialny. Tym razem jednak ta super-moc okazała się mieczem obosiecznym.

Wright został ogłoszony oszustem przez internautów. Sam nie wytrzymał serii atakujących go postów i zaczął kontrofensywę uderzając w swoich przeciwników, a jednego z nich o nicku Hodlonaut wręcz strasząc. Nie musiał długo czekać na reakcję społeczności. Jego fork został usunięty z Binance i innych dużych giełd kryptowalut.

Co wie McAfee?

Czy McAfee faktycznie zna tożsamość Nakamoto? Raczej można założyć, że jego ostateczna odpowiedź będzie może i błyskotliwa, ale wymijająca. Bardzo mało prawdopodobne, by ekscentryk poznał w jakiś sposób odpowiedź na pytanie, które dręczy miliony osób na całym świecie. Poczekajmy jednak na jego wielkie ogłoszenie…

Media spekulowały na powyższy temat już niejednokrotnie przez ostatnie kilka lat. Oto parę „kandydatów” na twórcę BTC:

Nick Szabo – amerykański naukowiec, który już kilkanaście lat temu badał możliwość stworzenia zdecentralizowanej i rozproszonej bazy danych o architekturze peer-to-peer oraz waluty „bitgold”. Zdaniem specjalistów z Aston University styl pisania Szabo jest też bardzo podobny do stylu Nakamoto. Sam najbardziej zainteresowany zaprzecza…

Charles Bry, Neal King i Vladimir Oksman – zespół stojący za zgłoszeniem patentowym dotyczącym szyfrowania złożonego, który użył w swojej dokumentacji sformułowania: „komputerowo niemożliwe do odwrócenia”, które stosował też twórca BTC. Całe trio zaprzeczało jednak rewelacjom.

Samsung, Toshiba, Nakayama i Motorola – to już niemal mem, ale też stojąca za nim teoria spiskowa. Zgodnie z powstałą wokół niego legendą Bitcoin to dzieło Azjatów, których celem jest zniszczenie dolara. W obecnej sytuacji na rynku brzmi jednak dość irracjonalnie. Oprócz tego w tym kontekście pojawia się czasami próba przetłumaczenia Satoshi Nakamoto na inne języki. W języku japońskim Nakamoto oznacza „centralne pochodzenie”, podczas gdy Satoshi oznacza „jasne myślenie, bystry, mądry”, tj. inteligentny. Nazwę można przetłumaczyć więc zdaniem twórców tej teorii jako „Central Inteligent”.

Sztuczna inteligencja – tak, niektórzy stawiają Blockchaina i Bitcoina tak wysoko, że nie wierzą w to, że twórcami obu wynalazków mógł być człowiek.

Podziel się wpisem

One thought on “John McAfee ujawni tożsamość Satoshi’ego Nakamato!

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.